Które państwa chcą, aby Izrael został zawieszony?
Wniosek o wyrzucenie Izraela z rozgrywek, w tym baraży o Euro 2024, podpisało 12 państw. W tym gronie sa aktualni członkowie azjayckiego związku WAFF, czyli Bahrajn, Irak, Jordania, Kuwejt, Liban, Oman, Palestyna, Katar, Arabia Saudyjska, Syria, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Jemen. Sygnatariusze zarzucają Izraelowi popełnienie zbrodni wojennych w Strefie Gazy, gdzie zabito wiele niewinnych cywilów. Wśród ofiar byli palestyńscy zawodnicy, trenerzy, sędziowie i działacze. W atakach zniszczona miała być też infrastruktura piłkarska.
„Domagamy się izolowania Izraelskiego Związku Piłki Nożnej od wszelkiej działalności związanej z piłką nożną do czasu ustania tych aktów agresji. Kryzys humanitarny wymaga jednoznacznej i zdecydowanej reakcji światowej społeczności piłkarskiej. Jako członkowie związani statutem FIFA, jesteśmy zjednoczeni w naszym zobowiązaniu do przestrzegania wszystkich uznanych na arenie międzynarodowej praw człowieka” – cytuje treść wniosku serwis sport.pl.
Casus Rosji nieadekwatny?
Muzułmańskie kraje liczą na to, że FIFA i UEFA staną pod presją podobną, jaka była w przypadku Rosji. Po inwazji na Ukrainę silny sprzeciw społeczności międzynarodowej, w tym polski doprowadził do wyrzucenia reprezentacji Rosji z baraży o mundial w Katarze. Rosja miała być zresztą przeciwnikiem naszej drużyny w walce awans na mistrzostwa świata. Reprezentacji kraju rządzonego przez Władimira Putina nie dopuszczono ostatecznie też do rundy kwalifikacyjnej o Euro 2024.
Jednak Izrael liczy na to, że władze FIFA i UEFA potraktuje ich przypadek inaczej. Choć faktycznie w Strefie Gazy giną palestyńscy cywile, to nie jest to jednostronna agresja. Zaognienie konfliktu zaczęło się od ataku rakietowego Hamasu przeprowadzonego ze Strefy Gazy na terytorium Izraela w październiku 2023 r.
„Ufamy, że FIFA nie będzie mieszać polityki z piłką nożną. Jesteśmy przeciwni mieszaniu polityki nie tylko z futbolem, ale ze sportem w ogóle. Wierzymy jednak, że nasza sytuacja jest zupełnie inna od tych, które miały już miejsce na świecie” – tak sport.pl cytuje odpowiedź Niva Goldsteina, dyrektora generalnego izraelskiej federacji piłkarskiej.
Kiedy odbędą się baraże o Euro 2024?
Sytuacja powinna rozwiązać się do 21 marca, bo wtedy zaczynają się półfinały baraży o piłkarskie mistrzostwa Europy. Izrael ma się w nich zmierzyć z Islandią (w tym samym czasie Polska zagra z Estonią). Decydujące mecze barażowe o udział w Euro 2024 w Niemczech zaplanowano na 26 marca. Gdyby Izrael pozostał w rywalizacji i wygrał z Islandią zagrałby o przepustkę ze zwycięzcą pary Bośnia Hercegowina – Ukraina.