Ile rat można zawiesić po przyjęciu wakacji kredytowych? Polskie banki nie będą zachwycone

Spłatę rat kredytowych w polskich bankach znów będzie można zawiesić bez konsekwencji. Rząd Donalda Tuska przyjął projekt ustawy w sprawie kolejnych wakacji kredytowych, wprowadzonych za czasów PiS. Jednak nie wszyscy będą mogli skorzystać z tego programu, mimo że złagodzi on wiele warunków.

Ile rat można zawiesić po przyjęciu wakacji kredytowych? Polskie banki nie będą zachwycone
Podaj dalej

Będzie kryterium dochodowe

„Dzisiaj podjęliśmy decyzję o przedłużeniu wakacji kredytowych – to jest chyba najważniejsza informacja dnia dla sporej grupy naszych rodaków” – oświadczył na konferencji prasowej Donald Tusk. „Chodzi o wsparcie tych, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom” – zapewnił.

Jeszcze w ubiegłym tygodniu Polacy mogli czuć, że temat wakacji kredytowych upadł. Sugerowały to same banki, dla których program jest niekorzystny. Wówczas rząd nie przyjął pierwszego projektu o wakacjach kredytowych, ale dlatego, że na ostatnią chwile zaplanowano pewne modyfikacje. Jak ustalił wcześniej Business Insider, rządzący ustalali jak objąć programem większą liczbę osób.

Nowy projekt określa maksymalną kwotę kredytu, kwalifikującego się do programu na 1,2 mln zł. Pojawia się też kryterium dochodowe w postaci RdD, czyli „rata do dochodu”. Wskaźnik RdD ma wynosić 30 proc. Chodzi o to, że wakacje kredytowe będą należeć się tylko tym, których rata kredytu pochłania więcej niż te 30 proc. miesięcznego dochodu. Limit ma nie obowiązywać rodzin wielodzietnych, czyli z przynajmniej trójką dzieci.

Ile rat kredytowych i od kiedy zawiesimy w 2024 r.?

Przyjęcie projektu przez rząd nie oznacza jeszcze uruchomienia wakacji kredytowych 2024. Ustawa musi jeszcze przejść przez Sejm, Senat i uzyskać podpis prezydenta. Z tego względu kredytobiorcy raczej nie skorzystają z programu w pierwszym kwartale. Za to w drugim kwartale będzie można zawiesić nie jedną, a aż dwie raty kredytu. W trzecim i czwartym kwartale wybierzemy po jednej z rat do zawieszenia.

„Zwiększyliśmy także dostępność i rozmiary pomocy dla tych, którzy na przykład stracili pracę – to jest drugi sposób pomocy kredytobiorcom” – podkreślił premier. „Ta pomoc może polegać na tym, że państwo jest gotowe płacić ratę kredytową dla osób, które znalazły się w szczególnie trudnej sytuacji” – wyjaśnił.

Przeczytaj również