Donald Tusk reaguje na orędzie Putina: To wszystko trzeba traktować śmiertelnie poważnie

Premier Donald Tusk skomentował przekaz, jaki padł podczas czwartkowego orędzia Władimira Putina. Prezydent Rosji dał do zrozumienia, że jego kraj zbroi się, dostosowując gospodarkę do wojny. „To wszystko trzeba traktować śmiertelnie poważnie” – skomentował prezes Rady Ministrów podczas konferencji prasowej w Kancelarii Premiera.

Donald Tusk reaguje na orędzie Putina: To wszystko trzeba traktować śmiertelnie poważnie
Podaj dalej

Dziś Władimir Putin przemawia przed Zgromadzeniem Federalnym, czyli rosyjskim parlamentem. Oprócz transmisji telewizyjnej, Rosjanie mogą obejrzeć orędzie wybierając się do jednego z 23 kin sieci Cinema 5. Wstęp na ten „seans” jest całkowicie darmowy. Putin chwalił się, że jego armia zyskała duże doświadczenie, a zdolności bojowe „wielokrotnie wzrosły”. Propagandowe przemówienie zawierało zapowiedź wielu programów społecznych, ale i przypomnienie, aby przedsiębiorstwa działały tylko w kraju, niewyprowadzając środków za granicę.

Jak zareagował na to Donald Tusk?

Dziś Donald Tusk gościł w Kancelarii Premiera szefową łotewskiego rządu, Evikę Silinę. W trakcie konferencji odniósł się jednak do propagandy głoszonej przez Putina.

Donald Tusk na X: „Słowa Putina, że Rosja zbroi się i przestawiła się na tryb wojenny są prawdziwe. W wystąpieniu Putina zapowiedziano zwiększenie samowystarczalności Rosji i unowocześnienia sił zbrojnych – te decyzje należy traktować śmiertelnie poważnie. Europa musi zrozumieć, że nowy wyścig zbrojeń – narzucony przez agresję rosyjską na Ukrainę, musi podjąć decyzje równoważące potencjał militarny Rosji. […] Nasze refleksje i rozmowy potwierdzają konieczność decyzji przygotowania Europy do lepszego uzbrojenia i przygotowania do nowych scenariuszy, w lepszy sposób niż Rosja.”

Wspólne interesy z Łotwą

Premier Polski podkreślił tym samym znaczenie wydatków na zbrojenie. Potwierdziła to także premier Łotwy Evika Silina, według której oba kraje łączą „przyjacielskie relacje w różnych obszarach”. Podkreśliła, że Polska i Łotwa powiny współdziałać nie tylko w kwestiach obronnych czy dotyczących granic. Istotna jest też energetyka. „Myślimy podobnie, jesteśmy sojusznikami. Mamy wspólne wartości i wspólne interesy” – zapewniła Evika Silina.

Przeczytaj również