Co tym razem stanie się z ratami kredytów Polaków? RPP podjęła decyzję

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) na dzisiejszym posiedzeniu podjęła decyzję dotyczącą stóp procentowych. To one wpływają na raty kredytów Polaków. Instytucja, której przewodniczy prezes NBP, Adam Glapiński wydała komunikat, którego spodziewali się ekonomiści.

Co tym razem stanie się z ratami kredytów Polaków? RPP podjęła decyzję
Podaj dalej

Jaka jest decyzja RPP dot. stóp procentowych w lutym 2024 r.?

Posiedzenie RPP trwało 2 dni i po jego zakończeniu nie było niespodzianki. Rada utrzymała główną stawkę stóp procentowych na poziomie 5,75 proc. Oznacza to, że przynajmniej przez miesiąc banki nie będą miały podstaw do modyfikacji rat kredytów, jeśli rekalkulacja przypadałaby na ten okres. Nie zmieni się też oprocentowanie lokat czy depozytów. Z punktu widzenia banków komercyjnych nie zmieniły się także wskaźniki oprocentowania środków lokowanych w NBP (5,25 proc.) oraz stopa lombardowa (6,25 proc.).

dodatek wybory koalicja obywatelska
Po decyzji RPP, raty kredytów powinny pozostać bez zmian. // fot. freepik.com – welcomia

Stopy procentowe nie zmieniały się już kilku miesięcy, dlatego ekonomiści byli przekonani, że tak też będzie w lutym. Wszystko dlatego, że kluczowe wydaje się dopiero marcowe posiedzenie RPP. W lutym wyczekuje się bardzie na projekcję inflacyjną, która ma nakreślić prognozę zbliżenia się do celu inflacyjnego. Obecnie został on ustalony na 2,5 proc. (możliwe wahanie +/- 1 pkt proc.). Inflacja na koniec 2023 r. wynosiła 6,2 proc. rok do roku.

Przyszłość wydaje się niejasna

Są też już prognozy, które zakładają, że stopy nie będą ruszane, a jeśli już to nieznacznie, przez cały 2024 r. Jest jednak sporo głosów ekspertów, którzy wierzą, że czeka nas wręcz kilka obniżek referencyjnej stopy. To z pewnością byłaby znakomita informacja dla Polaków zadłużonych w bankach. Jednak ostatnie analizy sugerują, że należy studzić ten entuzjazm.

Adam Glapiński, RPP / NBP
Perspektywy dotyczące przyszłości być może poznamy na comiesięcznej konferencji prasowej prezesa NBP. // fot. Narodowy Bank Polski / materiały prasowe

Dodatkowych informacji na temat perspektyw finansowo-gospodarczych ekonomiści uzyskają być może na czwartkowej konferencji. Na 8 lutego 2024 r. o godz. 15:00 zaplanowano bowiem konferencję prasową prezesa NBP Adama Glapińskiego (potocznie nazywaną stand-up’em).

Przeczytaj również