ZUS przypomina o obowiązkowych profilach dla płatników składek

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że Od 1 stycznia 2023 roku każdy płatnik składek ma obowiązek posiadać profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Jeśli płatnik do końca 2022 r. nie założył samodzielnie konta na PUE ZUS lub nie upoważnił nikogo do profilu płatnika, ZUS utworzył mu profil techniczny. Profil ten wymaga aktywacji przez płatnika. Płatnicy składek, którzy rozpoczęli działalność w 2023 r. muszą samodzielnie założyć profil lub aktywować profil utworzony przez ZUS, jeśli sami go nie założyli.

ZUS przypomina o obowiązkowych profilach dla płatników składek
Podaj dalej

Jak aktywować konto na PUE ZUS, które utworzył ZUS

Aby móc się zalogować na swoje konto płatnika na PUE ZUS, trzeba uzyskać dane do logowania. Są to standardowo login PUE oraz jednorazowe hasło. Taką informację można uzyskać podczas wizy­ty w placówce ZUS lub podczas e-wizyty (po potwierdzeniu swojej tożsamości). Następnie należy się zalogować do PUE ZUS, uzupełnić brakujące dane i ustawić nowe, spersonalizowane hasło.

Płatnik składek – osoba prawna lub jed­nostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej – musi działać przez ustawowych lub statutowych przedstawicieli, ewentualnie udzielić pełnomocnictwa osobie fizycznej, np. swojemu pracownikowi albo pracownikowi biura rachunkowego. Aby upoważnić taką oso­bę do profilu płatnika na PUE ZUS, trzeba dla niej złożyć pełnomocnictwo w ZUS. Najlepiej skorzystać z gotowego formularza PEL. Osoba upoważniona powinna mieć wcześniej założo­ne swoje konto na PUE ZUS.

Konto na PUE ZUS dla płatników składek, którzy rozpoczęli działalność w 2023 r.

Osoba, która stanie się płatnikiem składek po 1 stycznia 2023 r., powinna samodzielnie zarejestrować swoje konto na PUE ZUS lub kogoś do niego upoważnić. Jeśli płatnik składek w ciągu 14 dni od daty powstania obowiązku opłacanie składek nie założy samodzielnie konta na PUE ZUS ani nikogo nie upoważni, ZUS – zgodnie z przepisami – zrobi to za niego. W takim przypadku trzeba dokończyć proces rejestracji samodzielnie.

Przeczytaj również