W łatwy sposób stracił 104 tys. zł. Myślał, że to świetna inwestycja

Łatwy i szybki zysk nie istnieje – o tej prostej zasadzie warto zawsze pamiętać. Mieszkaniec powiatu ciechanowskiego licząc na łatwy zarobek chciał zainwestować w system gazociągów, a stracił 104 tys. złotych. Padł ofiarą oszustwa firmy pośredniczącej w inwestycji.

W łatwy sposób stracił 104 tys. zł. Myślał, że to świetna inwestycja
Podaj dalej

Pod koniec lutego do Komendy Powiatowej Policji w Ciechanowie zgłosił się mieszkaniec powiatu ciechanowskiego, który poinformował, że w wyniku internetowego oszustwa stracił prawie 104 tys. złotych. 65-latek na jednym z portali społecznościowych znalazł ogłoszenie o możliwości inwestowania w gazociąg. Chęć szybkiego zarobienia pieniędzy skłoniła go do zainteresowania się ofertą. Po podaniu swoich danych 65-latek odebrał telefon od mężczyzny, podającego się za przedstawiciela firmy inwestycyjnej. Rozmówca wyjaśnił, na czym działalność firmy i jak w szybki sposób można się wzbogacić. 65-latek postanowiła zainwestować 1000 zł. Po chwili na jego koncie pojawiły się pierwsze „zarobione” pieniądze. Początkowo były to niewielkie kwoty, ale zachęcony obietnicą dużych zysków 65-latek za namową innego „doradcy finansowego” postanowił zainwestować tym razem 7 tys. złotych. Przedstawiciel firmy inwestycyjnej przekonywał 65-latka, że do wypłat zarobionych pieniędzy konieczne będzie zainstalowanie na komputerze programu do zdalnej obsługi urządzenia. Nic niepodejrzewający mężczyzna postępował zgodnie z instrukcjami. W rezultacie okazało się, że oszuści dzięki zainstalowanej aplikacji uzyskali dostęp do rachunku bankowego pokrzywdzonego i wypłacili z jego konta łącznie 104 tys. złotych.

Czujność to podstawa

Policja apeluje o zdrowy rozsądek i czujność podczas wszelkich operacji finansowych. Zalecana jest szczególna ostrożność przy inwestowaniu środków finansowych za pośrednictwem giełd internetowych, na rynkach kryptowalut czy podczas zakupu akcji różnych firm za pośrednictwem niesprawdzonych serwisów internetowych.

Warto też dwa razy zastanowić się przed instalowaniem programów, za pomocą których oszuści przejmują kontrolę nad naszymi mobilnymi urządzeniami. Nie należy też nikomu udostępniać danych logowania do bankowości elektronicznej i mobilnej czy przekazywać poufnych informacji dotyczących kart płatniczych.

Przeczytaj również