Szef MON: Musimy być gotowi na wszystkie możliwe scenariusze

W poniedziałek, 18 marca br. w Warszawie wicepremier, minister obrony narodowej, wziął udział w konferencji zorganizowanej przez Fundację im. Kazimierza Pułaskiego pt. „Zapewniając bezpieczeństwo, odpowiadając na zagrożenia – 25-lecie członkostwa Polski w NATO”. Szef MON podkreślił, że Polacy muszą być gotowi na każdy scenariusz w związku z rosnącymi od dłuższego czasu napięciami między NATO a Rosją.

Szef MON: Musimy być gotowi na wszystkie możliwe scenariusze
Podaj dalej

Musimy pobudzać ten temat, naszego członkostwa w NATO, tak aby całe społeczeństwo budowało swoją odporność. Bo państwa nie bronią się tylko wyłącznie swoją armią. Musimy cały czas pobudzać społeczeństwa do budowania świadomości zagrożeń i gotowości na otwarcie  tych zagrożeń. To jest podstawowa rzecz. Moim zdaniem, w tej sferze mieliśmy wiele zaniedbań. Cała struktura państwa broni swojej Ojczyzny. Siły Zbrojne RP, instytucje państwowe, obywatele, organizacje pozarządowe. Każdy powinien mieć określone miejsce, dlatego tak dużo wysiłków wkładamy, aby zbudować najlepszą ustawę o obronie cywilnej. To jest bardzo ważne, abyśmy byli przeszkoleni i  przygotowani – powiedział wiceprezes Rady Ministrów W. Kosiniak – Kamysz podczas konferencji o NATO.

fot.: pixabay

25 lat Polski w NATO

25 lat temu, 12 marca 1999 roku Polska otworzyła nowy rozdział w historii bezpieczeństwa. Status członka w Sojuszu Północnoatlantyckim pozostaje jednym z głównych filarów polskiej polityki bezpieczeństwa jak i Europy. Artykuł 5 Traktatu Waszyngtońskiego jest gwarantem naszego bezpieczeństwa, a także fundamentem siły odstraszania Sojuszu.

W. Kosiniak – Kamysz podkreślił również, że Polska nie tylko korzysta ze wspólnego bezpieczeństwa, ale też wnosi ważny wkład w jego umacnianie. 25 lat obecności Polski w NATO to dla żołnierzy Sił Zbrojnych RP czas wytężonej służby, dynamicznego rozwoju i budowania silnej pozycji w NATO. Od momentu wstąpienia do NATO, Polska sumiennie realizuje wszystkie zobowiązania jakie członkostwo w Sojuszu nakłada na państwa go tworzące.

 

 

Przeczytaj również