Ponad 1 mln zł nagród w Głównym Inspektoracie Ochrony Środowiska w 2023 roku. Sprawa wyszła na jaw dopiero teraz

Jak poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska, suma nagród pieniężnych, jakie w okresie od czerwca do grudnia 2023 r. przyznane zostały członkom kierownictwa oraz dyrektorom i wicedyrektorom w Głównym Inspektoracie Ochrony Środowiska wyniosła w ubiegłym roku 1 045 500,00 zł.

Ponad 1 mln zł nagród w Głównym Inspektoracie Ochrony Środowiska w 2023 roku. Sprawa wyszła na jaw dopiero teraz
Podaj dalej

Szokujące są nie tylko kwoty, ale i to w jaki sposób przebiegał proces wypłacania tych premii w GIOŚ. Wiele wniosków nie posiadało nawet uzasadnienia. To pokazuje arogancję poprzedniej władzy – mówiła wiceminister klimatu i środowiska Anita Sowińska podczas briefingu prasowego, zorganizowanego 19 lutego 2024 r. w siedzibie Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Podczas spotkania z dziennikarzami wiceminister klimatu i środowiska ujawniła sumę nagród przyznanych członkom kierownictwa i kadry zarządzającej GIOŚ. Łącznie po premie sięgnęło 17 osób.

To co odkryliśmy po zwolnieniu Głównego Inspektora Ochrony Środowiska przechodzi ludzkie pojęcie. Jak się okazało, od czerwca do grudnia 2023 r. kierownictwo, dyrektorzy oraz zastępcy dyrektorów otrzymali w sumie 1 045 500,00 zł. W tym samym momencie, pracownicy GIOŚ otrzymywali dosyć niskie płace – mówiła wiceszefowa MKiŚ.

Jak dodała, na podstawie przeprowadzonego w GIOŚ audytu wewnętrznego do prokuratury zostało już skierowane zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa, w postaci nierzetelnego prowadzenia ksiąg rachunkowych, m.in. w zakresie zamówień publicznych oraz inwentaryzacji.

Być może kwestia nagród przyznanych od czerwca do grudnia 2023 r. w GIOŚ będzie kolejnym dowodem w tej sprawie. Aktualnie analizujemy to z prawnikami – dodała wiceminister Anita Sowińska.

Przeczytaj również