Polska od 25 lat jest członkiem Paktu Północnoatlantyckiego

Dokładnie 25 lat temu, 12 marca 1999 r. wolna i demokratyczna Polska przystąpiła do Sojuszu Północnoatlantyckiego. NATO przyjęło wówczas do swojego grona trzy państwa należące niegdyś do Układu Warszawskiego: Polskę, Czechy i Węgry.

Polska od 25 lat jest członkiem Paktu Północnoatlantyckiego
Podaj dalej

Mija ćwierć wieku od wejścia Polski do NATO

Dla Polski była to kulminacja wieloletnich starań o uzyskanie wiarygodnych gwarancji bezpieczeństwa. Akcesja do NATO stworzyła także naszemu krajowi warunki do rozwoju i wzrostu gospodarczego w ramach zachodniej wspólnoty interesów i wartości. Polska wzmacnia dziś i modernizuje swoje siły zbrojne. Odgrywa kluczową rolę w obronie wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego. Wojsko Polskie uczestniczy w sojuszniczych działaniach z zakresu odstraszania i obrony oraz w misjach i operacjach NATO. Jest to szczególnie istotne w w obliczu trwającej agresji Rosji na Ukrainę.

Sojusz Północnoatlantycki od 75 lat stoi na straży bezpieczeństwa swoich członków i stanowi centralny element strategicznych relacji łączących Europę ze Stanami Zjednoczonymi i Kanadą. Jak 75 lat temu, tak i dziś transatlantycka współpraca obronna pozostaje fundamentem bezpieczeństwa w Europie oraz źródłem stabilności i pokoju w świecie. – czytamy na stronie Ministerstwa MSZ.

Ostatnie rozszerzenie grona państw członkowskich Sojuszu – dzięki akcesji Szwecji 7 marca br. – istotnie zwiększa bezpieczeństwo zarówno Polski, jak i regionu Morza Bałtyckiego i całego NATO.

120 tys. żołnierzy i najnowocześniejszy sprzęt

Obecnie polska armia liczy ok. 120 tys. żołnierzy oraz 36 tys. rekrutów Wojsk Obrony Terytorialnej. Dysponuje nowoczesnym sprzętem m.in. czołgami Abrams, K2, armato haubicami KRAB i K9, transporterami BORSUK, pojazdami rozpoznawczymi ŻMIJA. Siły powietrzne dysponują nowymi samolotami F35 oraz supernowoczesnymi śmigłowcami APACHE. Natomiast część nowego sprzętu lotniczego stanowią m.in. samoloty FA 50, śmigłowce AW 101, AW 149, BLACK HAWK czy samoloty wczesnego ostrzegania i dowodzenia Saab 340 AEW&C.

Fot.: pixabay

Pierwszy raz w historii Warszawa ma zapewnioną obronę przeciwko atakom pocisków balistycznych. Jednostka pełniąca ten dyżur bojowy otrzymała dostawy elementów zestawu Patriot zintegrowanego z systemem IBCS od 2022 roku i jest jego drugim użytkownikiem na świecie – czytamy komunikacie Ministerstwa Obrony Narodowej.

Przeczytaj również