Pobierasz 800+? To najważniejsza informacja dla beneficjentów programu od wielu miesięcy

Trwa nabór wniosków na nowy okres świadczeniowy w ramach programu Rodzina 800+. Aby uzyskać prawo do świadczenia, należy złożyć wniosek do ZUS. Należy jednak pamiętać o jednej, bardzo istotnej kwestii – możesz to zrobić wyłącznie drogą elektroniczną. Przypominamy zatem jak poprawnie złożyć wniosek. Na szczęście jest to bardzo proste, nawet dla tych osób, które w Internecie poruszają się raz od wielkiego dzwonu.

Pobierasz 800+? To najważniejsza informacja dla beneficjentów programu od wielu miesięcy
Podaj dalej

Nowy okres świadczeniowy 800+

Nowy okres świadczeniowy w ramach programu Rodzina 800+ trwa od 1 czerwca 2024 r. do 31 maja 2025 roku. Wnioski można składać już od 1 lutego 2024 roku i warto zrobić to bez zwłoki. Jeśli złożysz wniosek do 30 kwietnia 2024 r., zachowasz ciągłość wypłaty świadczenia. Przyjmowaniem wniosków, ich rozpatrywaniem oraz przyznawaniem i wypłatą świadczenia zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Od 1 stycznia 2024 r. wysokość świadczenia wychowawczego wynosi 800 zł miesięcznie na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 roku życia. Rodzice i opiekunowie mają 3 miesiące od urodzenia się dziecka na złożenie wniosku do ZUS, aby otrzymać świadczenie wychowawcze z wyrównaniem od dnia narodzin. Prawo do świadczenia wychowawczego jest niezależne od dochodów rodziny, jest wolne od egzekucji i nie podlega opodatkowaniu.

800+ placa minimalna
fot. freepik

Jak skutecznie złożyć wniosek? To bardzo proste – wystarczy profil zaufany i odrobina cierpliwości

Wnioski do ZUS możesz złożyć tylko przez internet za pośrednictwem jednego z kanałów:

  • portal informacyjno-usługowy Emp@tia
  • platformę PUE ZUS lub aplikację mZUS
  • bankowość elektroniczną.

Jeśli składasz wniosek przez portal informacyjno-usługowy Emp@tia lub platformę PUE ZUS (albo aplikację mZUS), możesz łatwo zalogować się profilem zaufanym.

Profil zaufany pozwala korzystać ze wszystkich dostępnych e-usług publicznych, czyli spraw urzędowych, które można załatwiać online, z dowolnego miejsca z dostępem do internetu. Złożysz dzięki niemu podanie, wniosek, odwołanie czy skargę bez potrzeby drukowania dokumentu, jego ręcznego podpisywania i wysyłania pocztą. Jeśli brakuje nam wspomnianego profilu, możemy stworzyć go na stronie rządowej: www.pz.gov.pl.

Przeczytaj również