Ochrona granic i walka z nielegalną migracją. Polska i Finlandia gotowe do wspólnej współpracy na rzecz bezpieczeństwa

W dzisiejszych czasach, kiedy za naszą wschodnią granicą wciąż trwa wojna, wzmacnianie gwarancji wspólnej współpracy na rzecz bezpieczeństwa między krajami sąsiadującymi bezpośrednio z Rosją są szalenie istotne. Dlatego premier Donald Tusk rozmawiał w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z szefem fińskiego rządu Petterim Orpo. Spotkanie było poświęcone kwestiom bezpieczeństwa w Europie. Premierzy omówili m.in. ochronę wspólnych granic, a także współpracę na rzecz zwiększenia możliwości produkcyjnych przemysłów obronnych naszych krajów.

Ochrona granic i walka z nielegalną migracją. Polska i Finlandia gotowe do wspólnej współpracy na rzecz bezpieczeństwa
Podaj dalej

Bezpieczeństwo absolutnym priorytetem

Premier Donald Tusk poinformował podczas oświadczenia po spotkaniu z Premierem Finlandii, że zdecydował o szybkiej modernizacji zapory granicznej z Białorusią.

Granice z Rosją i Białorusią muszą być szczelne. Polska, Finlandia, ale także kraje bałtyckie, muszą wziąć za to odpowiedzialność. W tym łańcuchu nie może być słabych ogniw. Jesteśmy gotowi – Polska i Finlandia – współpracować z partnerami tak, aby granica na wschodzie była rzeczywiście skutecznie kontrolowana – przekonywał Prezes Rady Ministrów.

Jednym z problemów są – według Donalda Tuska – straty obszarów przygranicznych, które wynikają z agresywnej polityki Moskwy. Przyznał także, że oba kraje są zainteresowane reformą prawa azylowego.

Właściwie cała granica północna i wschodnia Polski to są tereny, które bardzo dużo straciły w związku z polityką rosyjską, białoruską i wojną w Ukrainie. Przede wszystkim dlatego będziemy wspólnie z Finlandią działali na rzecz zaangażowania we wsparcie poszkodowanych regionów także środków europejskich – zapewnił Premier Donald Tusk.

Fot. Krystian Maj/KPRM

Zwiększenie nakładów na przemysł obronny

Finlandia i Polska mają absolutne przekonanie, że dzisiaj cała Europa musi zwiększyć – i to wielokrotnie – nakłady i wysiłki na rzecz odbudowy przemysłu obronnego. Jesteśmy gotowi, aby w tym bardzo aktywnie uczestniczyć – zadeklarował szef polskiego rządu. Jak podkreślił, Europa musi być przygotowana także na najgorsze scenariusze.

Jesteśmy świadomi, że Europa musi mobilizować swoje siły i środki tak, aby nie czuć się zastraszoną przez militarną potęgę Rosji. To jest absolutna potrzeba i będziemy w tej kwestii współpracować – mówił Donald Tusk.

źródło/fot.: KPRM

Przeczytaj również