Najważniejszą rzeczą, która ma zmienić się po nowelizacji ustawy, jest przedłużenie tymczasowej ochrony dla obywateli Ukrainy uciekających przed wojną. Ta została pierwotnie wprowadzona decyzją wykonawczą Rady (UE) 2022/382 z 4 marca 2022 r., stwierdzającą istnienie masowego napływu wysiedleńców. Dodatkowo jest realizacją zapowiedzi Rządu RP ze stycznia 2024 roku o konieczności przygotowania kompleksowej nowelizacji ustawy w celu dostosowania jej zapisów do obecnej sytuacji uchodźców wojennych oraz uszczelnienia systemu udzielanego wsparcia.
Co się zmieni?
Zgodnie z projektem ustawy, pobyt obywateli Ukrainy, którym nadano numer PESEL UKR będzie legalny do 30 września 2025 roku. Jednocześnie od przyszłego roku będzie możliwa zmiana statusu pobytu z obecnej ochrony tymczasowej na pobyt czasowy na okres 3 lat. Aby tak się jednak stało, będą musiały zostać spełnione konkretne warunki.
Po pierwsze, osoba ubiegająca się o pobyt czasowy będzie musiała uzupełnić i zaktualizować wszystkie niezbędne dane w bazie PESEL UKR w organie gminy. Po drugie, należy złożyć elektroniczny wniosek do wojewody i mieć aktywny status UKR w dniu w dniu 4 marca 2024 r. i w dniu składania wniosku. I na koniec – jeśli służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo, nie wniosą sprzeciwu w sprawie zmiany statusu pobytowego, osoba ta otrzyma kartę pobytu z adnotacją „poprzednio posiadał ochronę czasową”.
To jednak nie koniec zmian. Wygaszone zostanie również świadczenie pieniężne z art. 13 ustawy, związane z rekompensatą kosztów pobytu i wyżywienia uchodźców wojennych, ponoszonych przez właścicieli lokali prywatnych. W ramach prac nad nowelizacją planowane są także zmiany w zakresie obowiązku uczęszczania przez dzieci z Ukrainy do polskiego systemu edukacji oraz w zakresie uznawania kwalifikacji m.in. psychologów. Od 1 lipca br. nastąpi wygaszenie wsparcia w zakresie finansowania wykonywania fotografii i jednorazowego świadczenia pieniężnego w kwocie 300 zł.
źródło: MSWiA