Ile Polacy wydają na prezenty walentynkowe i co najczęściej kupują?

Walentynki często kojarzone są z wydatkami na drogie prezenty, romantyczne kolacje w restauracjach, czy wypady na weekend. Nierzadko prezentem chcemy zaimponować drugiej połówce, ale czy umiemy robić to w sposób odpowiedzialny, bez pogarszania sytuacji finansowej?

Ile Polacy wydają na prezenty walentynkowe i co najczęściej kupują?
Podaj dalej

Ile Polacy wydają na prezenty walentynkowe i co kupują?

Od 50 do 200 zł – to najczęstszy przedział kwotowy, w jakim Polacy kupują prezenty swoim najbliższym. Choć wśród rodzajów upominków wciąż najpopularniejsze są te materialne, w szczególności słodycze, kosmetyki czy kwiaty, to coraz częściej decydujemy się na wręczanie prezentów w formie przeżyć m.in. masaży, wyjść do restauracji, a także ekstremalnych doznań. To wnioski płynące z najnowszego badania pt. „Jak obdarowujemy najbliższych? Prezentowe zwyczaje Polaków” zrealizowanego dla Wyjątkowego prezentu, który marka prezentuje z okazji walentynek.

Presja wydatków na Walentynki w Polsce

Walentynki w Polsce od lat są okresem, w którym miłość i romantyczne gesty są poddawane próbie przez presję związaną z nadmiernym wydawaniem pieniędzy na prezenty. Analiza danych wykazuje, że może ona prowadzić do różnych konsekwencji finansowych i emocjonalnych dla par.

Z badania przeprowadzonego przez ogólnopolski panel badawczy Ariadna wynika, że zaledwie 19% z nas uważa, że żadna ze stron nie powinna kupować prezentu z okazji święta zakochanych. Jednak to nie jedyny wydatek. Polacy w Walentynki chętnie chodzą do restauracji, gdzie w kwestii regulacji rachunku w wielu przypadkach podejmują się tego mężczyźni. Ponad trzy czwarte z nich nie przyjęłoby propozycji zapłacenia rachunku przez kobietę. Jednakże, warto zauważyć, że te trendy nie dotyczą jednolicie wszystkich grup demograficznych. Istnieją różnice w podejściu do wydatków na Walentynki w zależności od wieku, płci czy sytuacji materialnej.

fot.: pixabay

Co najczęściej kupują kobiety, a co mężczyźni?

W czołówce najczęściej kupowanych upominków przez mężczyzn plasują się kwiaty (55%), czekoladki (45%), kosmetyki i perfumy (30%) oraz biżuteria (27%). Zestawienie zamykają książki, gry i płyty (z wynikiem odpowiednio 10, 5 i 4%). Co dziesiąty mężczyzna w prezencie dla ukochanej kupuje odzież lub torebkę.

Nieco inne decyzje zakupowe podejmują kobiety, które najczęściej obdarowują drugie połówki kosmetykami i perfumami (39%) oraz czekoladkami (39%), a 27% gadżetami typu kubki czy ramki na zdjęcia. Ciekawostką jest fakt, że osób obdarowywanych przez kobiety kwiatami jest niemal dwa razy więcej (prawie 8%), niż płytami z muzyką (ok. 5%). 15% badanych kobiet nie kupuje dla partnerów żadnych prezentów.

Przeczytaj również