Donald Tusk o relokacji migrantów: "Ochronimy Polskę"

Prezes Rady Ministrów Donald Tusk zapewnił Polaków, że nasz kraj nie zgodzi się na mechanizm relokacji migrantów. To odważne słowa, bowiem pakt migracyjny został już przyjęty przez Parlament Europejski. Jak wyjaśnił premier, nie ma polityki migracyjnej UE bez skutecznej kontroli granicy i ochrony swojego terytorium.

Donald Tusk o relokacji migrantów: „Ochronimy Polskę”
Podaj dalej

„Ochronimy Polskę”

Pakiet migracyjny, pomimo sprzeciwu polskich parlamentarzystów, został przyjęty przez Parlament Europejski. Premier Donald Tusk jest przeciwny i będzie w tej sprawie nieugięty.

– Mam świadomość, że niektórzy się na mnie obrażą. Połowa stolic w tej sprawie dzwoniła, ale ja tutaj zdania nie zmienię – mówił na briefingu prasowym szef rządu.

Donald Tusk zapewnił, że Polski nie obejmie mechanizm relokacji uchodźców.

– Zobaczymy, jaka będzie ostateczna wersja paktu migracyjnego, ale z całą pewnością mechanizm relokacji albo płacenia za to, że nie przyjęło się migrantów, nie będą dotyczyły Polski (…) Chcę wszystkich uspokoić. Znajdziemy takie sposoby, że nawet jeśli pakt wejdzie w życie, ochronimy Polskę przed mechanizmem relokacji – zapewnił Donald Tusk.

Szef polskiego rządu przekonywał i będzie nadal przekonywał partnerów w Europie i europejskie instytucje, że najważniejsza jest „skuteczna kontrola na granicy i ochrona swojego terytorium”. Donald Tusk nie wykluczył także, że po czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego, zmianie może ulec struktura polityczna w parlamencie i temat powróci.

Przeczytaj również