Chcesz zmienić formę opodatkowania firmy? Nie zwlekaj - można to zrobić tylko do jutra

Tylko do 20 lutego przedsiębiorcy mogą zmienić formę opodatkowania swojej firmy w 2024 roku. Na szczęście nie trzeba jednak osobiście odwiedzać urzędu skarbowego, można zrobić to w prosty sposób z domu nie ruszając się sprzed komputera.

Chcesz zmienić formę opodatkowania firmy? Nie zwlekaj – można to zrobić tylko do jutra
Podaj dalej

Zmiana formy opodatkowania odbywa się poprzez złożenie oświadczenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego. Przedsiębiorcy zarejestrowani w CEIDG mogą to łatwo i szybko zrobić w formie elektronicznej, przez Konto Przedsiębiorcy na Biznes.gov.pl. Informacja do urzędu skarbowego musi dotrzeć do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym firma uzyskała pierwszy w danym roku przychód z działalności gospodarczej. Jeśli więc firma pierwszy przychód w 2024 roku uzyskała w styczniu, to czas na zmianę formy opodatkowania upływa 20 lutego.

Jak wysłać wniosek

Oświadczenie trzeba złożyć na „Wniosku o zmianę danych firmy” na Biznes.gov.pl. W elektronicznym kreatorze należy wypełnić pole „Oświadczenie o formie opłacania podatku dochodowego” i wskazać wybraną formę opodatkowania spośród trzech dostępnych:

  • opodatkowanie na zasadach ogólnych,
  • podatek liniowy,
  • ryczałt od przychodów nieewidencjonowanych.

Wybór oznacza jednocześnie rezygnację z formy dotychczasowej, a wskazana nowa forma dotyczy przyszłego podatku. Tak przygotowany wniosek należy podpisać i wysłać. Zwracamy uwagę: to dwie odrębne czynności! Samo podpisanie wniosku nie wystarczy by zmienić formę opodatkowania.

Przeczytaj również