Nadchodzą wakacje od ZUS. "Projekt ustawy do końca marca trafi do Sejmu"

Minister rozwoju i technologii Krzysztof Hetman przedstawił wczoraj na Radzie Ministrów informację o nowym rozwiązaniu ułatwiającym prowadzenie własnego biznesu w Polsce. To tzw. wakacje składkowe od ZUS. Zakładamy, że zaczną one obowiązywać jeszcze w tym roku.

Nadchodzą wakacje od ZUS. „Projekt ustawy do końca marca trafi do Sejmu”
Podaj dalej

Rząd chce umożliwić najmniejszym przedsiębiorcom – wpisanym w bazę CEIDG, skorzystanie raz w roku z miesięcznych wakacji od składek ZUS.

Na Radzie Ministrów przyjęliśmy informację ministra Hetmana, która zakłada, że projekt ustawy do końca marca trafi do Sejmu – tak, aby każdy mikroprzedsiębiorca i każdy samozatrudniony mógł wybrać jeden miesiąc w roku wolny od składki ZUS – mówił na konferencji prasowej w KPRM premier Donald Tusk.

 

Ma to być dobrowolne rozwiązanie – przedsiębiorca sam zdecyduje, czy będzie chciał z niego skorzystać. Dodatkowo sam wybierze miesiąc wolny od składek ZUS. Za przedsiębiorcę składkę zapłaci budżet państwa, tak by zachować ciągłość opłacania składek i żeby nikt nie stracił w przyszłości na wysokości emerytury.

Wspólnie z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych i Ministerstwem Finansów przygotowujemy rozwiązanie, które jest spełnieniem jednego z postulatów rządowej umowy koalicyjnej. Jednocześnie wychodzimy naprzeciw ważnemu postulatowi przedsiębiorców, którzy dotkliwie odczuli skutki wzrostu cen a co za tym idzie kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, które miały miejsce w ostatnich latach – podkreśla szef MRiT Krzysztof Hetman. 

Szczegóły rozwiązania będą niebawem omawiane nie tylko z instytucjami państwowymi, ale także z partnerami społecznymi. Celem jest, by projekt rządowy trafił do Sejmu RP jeszcze w marcu 2024 r. i zaczął obowiązywać jeszcze w tym roku. Podczas korzystania z ulgi, przedsiębiorcy będą mogli nadal prowadzić działalność gospodarczą i wystawiać faktury. Natomiast w miesiącu, w którym przedsiębiorca będzie korzystał z ulgi, składkę na ubezpieczenie społeczne zapłaci za niego ZUS. Projekt rozwiązania, czyli dalsze jego szczegóły, mamy poznać w marcu.

„Z pewnością +wakacje od ZUS+ będą działały w 2025 r. Ale nie mogę wykluczyć tego, że może po tym, jak te założenia programu zostaną stworzone, może się okazać, że po nowelizacji budżetu tegorocznego znajdą się środki finansowe, aby w drugiej połowie tego roku już ten program wprowadzić. Ale obiecać tego i zapewnić nie mogę, bo byłbym zwyczajnie nieuczciwy. Chcemy to bardzo dokładnie policzyć. Myślę, że w niedługim czasie przedstawimy założenia tego programu” – powiedział na początku stycznia Krzysztof Hetman podczas spotkania z dziennikarzami.

Minister przypomniał, że „wakacje od ZUS” były jedną z obietnic wyborczych koalicyjnego rządu.

źródło: Ministerstwo Rozwoju i Technologii

 

Przeczytaj również