250 mln EUR z Banku Światowego dla Polski. Wiemy na co zostaną przeznaczone te pieniądze

18 kwietnia 2024 r. Polska sfinalizowała z Bankiem Światowym umowę pożyczki, co oznacza zasilenie budżetu państwa kwotą w wysokości 250 mln EUR oraz dalsze wsparcie doradcze ekspertów Banku Światowego dla programu priorytetowego „Czyste Powietrze”.

250 mln EUR z Banku Światowego dla Polski. Wiemy na co zostaną przeznaczone te pieniądze
Podaj dalej

Podpisana umowa pożyczki „Program Czyste Powietrze: ekologiczne źródła ogrzewania w sektorze mieszkaniowym” to nie tylko ogromne wsparcie finansowe dla Polski. To przede wszystkim wsparcie doradcze ekspertów Banku Światowego w zakresie skutecznej realizacji i dalszego rozwoju programu priorytetowego „Czyste Powietrze”.

250 mln EUR pożyczki udzielonej na 5 lat naszemu krajowi przez Bank Światowy zasili budżet państwa na poczet utraconych wpływów podatkowych w ramach ulgi termomodernizacyjnej komplementarnej do PPCP. Transze pożyczki będą wypłacane stronie polskiej wraz z postępami realizacji PPCP. Elementem pożyczki jest doradztwo Banku Światowego na rzecz dostosowywania PPCP do potrzeb beneficjentów w Polsce.

fot.: pixabay

Za prowadzenie negocjacji w sprawie uzgodnienia treści umowy pożyczki z przedstawicielami Banku Światowego byli minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska oraz minister finansów Andrzej Domański.

Program „Czyste Powietrze” jest jednym z najbardziej wymagających programów priorytetowych realizowanych przez NFOŚiGW. Z jednej strony ma precyzyjnie określone cele i jest mocno rozbudowany zarówno w zakresie swojej oferty, jak i organizacji systemu wsparcia. Z drugiej, wymaga stałego reagowania na sytuację zewnętrzną, dynamiczny rynek cen i usług oraz na nowe potrzeby grup docelowych – beneficjentów tego programu. Współpraca z Bankiem Światowym daje możliwość wymiany doświadczeń Banku z działań w tym obszarze w innych krajach i doświadczeń NFOŚiGW z dotychczasowej realizacji programu „Czyste Powietrze” w Polsce – skomentowała ministra Paulina Hennig-Kloska.

Przeczytaj również