VAT na żywność. Gdzie od kwietnia nadal będzie tanio?

Polacy obecnie korzystają finansowo w sklepach z żywnością, bo nadal obowiązuje zerowa stawka VAT na produkty spożywcze. Jednak wielu z nich czuje niepokój, wiedząc, że po 31 marca 2024 r. należy się spodziewać większych wydatków. Dobra wiadomość jest taka, że nie wszędzie przyjdzie dopłacić.

VAT na żywność. Gdzie od kwietnia nadal będzie tanio?
Podaj dalej

Ministerstwo Finansów nie zdecydowało się na przedłużenie zerowej stawki VAT

Obecnie obowiązująca zerowa stawka VAT na niektóre produkty spożywcze obowiązuje jedynie do 31 marca. Ministerstwo Finansów nie planuje przedłużać tego okresu. Jak powód swojej decyzji podało m.in. trend spadkowy inflacji oraz spadek tempa wzrostu cen żywności.

Nie da się ukryć, że Polacy nie odczuwają jeszcze w swoich portfelach skutków powyższych parametrów ekonomicznych. Dlatego wielu z nich obawia się o swoje finanse domowe po 1 kwietnia 2024 r. Od tej daty bowiem podstawowe produkty spożywcze nie będą miały zerowego VAT’u więc będą droższe. W efekcie w skali miesiąca może się okazać, że trzeba mocniej zaciskać pasa. Dobra wiadomość jest taka, że jedna z sieci handlowych już zapowiedziała, że nie zamierza podnosić cen.

Aldi ceny bez VAT
W Aldi ceny bez VAT także po 1 kwietnia

Aldi bierze VAT na siebie

Po 1 kwietnia zakupy podstawowych produktów spożywczych w sieci Aldi wypadną korzystniej w porównaniu do innych sieci. Sieć marketów zapewnia, że w jej sklepach nie będzie drożej.

Komunikat firmy w kwestii VAT-u brzmi „Bierzemy to na siebie”. Sieć dyskontów informuje jednocześnie, że wśród produktów bez podwyżki o nowy VAT znajdą się m.in.:
-pieczywo,
-świeże mięso,
-masła,
-mleka,
-jaja,
-sery żółte,
– mąki,
-oleje,
-kasze, ryże, oleje.

Nie jest wykluczone, że konkurencyjne sieci dyskontów po decyzji Aldi także zdecydują się na takie posunięcie. Nie jest tajemnicą, że ceny w sklepach są dla Polaków bardzo ważne. Należy oczekiwać, że będą jak zawsze kupować tam, gdzie najwięcej zaoszczędzą. Czytaj także: UOKiK interweniuje w sprawie cen w Biedronce i Lidlu. Co dalej z promocjami dla klientów?

Przeczytaj również