UE zatwierdza trzynasty pakiet sankcji dla Rosji po śmierci Nawalnego

W poniedziałek pojawiły się pierwsze zapowiedzi nowych unijnych sankcji wobec Moskwy w związku z jej wojną z Ukrainą oraz śmiercią lidera opozycji Aleksieja Nawalnego. Dziś UE zatwierdziła kolejny, nowy ale i skromny pakiet sankcji.

UE zatwierdza trzynasty pakiet sankcji dla Rosji po śmierci Nawalnego
Podaj dalej

Nowy pakiet sankcji ma ograniczony zakres

Unia Europejska zatwierdziła dziś nowy, skromny pakiet sankcji przeciwko Rosji. To już trzynasty pakiet, który wejdzie w życie przed upływem dwóch lat od napaści Rosji na Ukrainę. Zakres sankcji ograniczono ze względu na fakt, że krajom członkowskim zależało na zatwierdzeniu go przed 24 lutego br.

Większość wysiłków unijnych polityków zmierza do skoncentrowania wysiłków na egzekwowaniu istniejących ograniczeń. O tym, że zawarto wstępne porozumienie w sprawie pakietu ograniczeń poinformowała dzisiaj na platformie X ( dawny Twitter) Ursula von der Leyen.

UE ogłasza 13 pakiet sancji przeciwko Rosji
Szefowa KE ogłasza 13 pakiet sankcji UE przeciwko Rosji

Co zawiera kolejny pakiet sankcji UE przeciwko Rosji?

Poddany procedurze pisemnej i formalnie zatwierdzony 24 lutego br. 13. pakiet sankcji UE przeciwko Rosji obejmuje blisko 200 podmiotów i osób fizycznych. Trafią one na listy sankcyjne. W rezultacie oznacza to zamrożenie ich aktywów i zakaz podróży na terytorium Unii Europejskiej.

Pod względem gospodarczym dzisiejszy pakiet skupia się na przecięciu sieci zamówień na komponenty do dronów, które trafiają do rosyjskiego kompleksu wojskowego, a potem na pole bitwy w Ukrainie. Ponadto rozszerzono listę produktów podwójnego, czyli cywilno-wojskowego zastosowania, których eksportu do Rosji zakazano. Obejmuje ona kolejne rodzaje czipów, maszyn oraz o łożyska wykorzystywane przez rosyjską armię.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wyraziła zadowolenie z porozumienia osiągniętego przez ambasadorów państw członkowskich.

„Musimy wciąż osłabiać machinę wojenną Putina. Dzięki w sumie 2 tys. pozycji na listach sankcyjnych utrzymujemy poważną presję na Kreml. Jeszcze bardziej ograniczamy dostęp Rosji do dronów” – czytamy w oświadczeniu szefowej KE na platformie X.

Przeczytaj również