Światowe media informują - Aleksiej Nawalny nie żyje. Rzecznik prasowy polityka nie ma potwierdzenia tej informacji

Dzisiejsza wiadomość rosyjskich władz więziennych o śmierci lidera antykremlowskiej opozycji i największego przeciwnika prezydenta Rosji, zszokowała światowe media. Aleksiej Nawalny zmarł nagle, podczas spaceru w kolonii karnej, gdzie przebywał w ramach kary 19 lat pozbawienia wolności. Czy doniesienia agencji prasowej Reuters okażą się prawdziwe?

Światowe media informują – Aleksiej Nawalny nie żyje. Rzecznik prasowy polityka nie ma potwierdzenia tej informacji
Podaj dalej

Aleksiej Nawalny kim był?

Urodzony 4 czerwca 1976 w Butyni, Aleskiej Nawalny był z zawodu prawnikiem. Świat poznał go, jako rosyjskiego publicystę i działacza politycznego, oraz lidera rosyjskiej opozycji. Niejednokrotnie zamieszczał na swoich kanałach na YouTube, filmy o szczegółach korupcji w administracji Putina. Prowadził także jednego z najpopularniejszych w Rosji blogów.

Międzynarodową sławę zyskał organizując antyrządowe demonstracje i ubiegając się o urząd w celu propagowania reform przeciwko korupcji w Rosji oraz przeciw prezydentowi Władimirowi Putinowi i jego rządowi. Swoją działalność polityczną rozpoczął jako rosyjski antysystemowy nacjonalista, stopniowo zmieniające światopogląd na liberalizm i antyimperializm.

W związku z tym, że zyskiwał w Rosji zwolenników, a jego publikacje oglądały miliony stał się wrogiem numer jeden Władimira Putina. To doprowadziło do sytuacji kiedy przeprowadzano pierwszą próbę pozbycia się Nawalnego.

Dziś po trzech latach od tego wydarzenia Aleksiej Nawalny rzekomo umiera w kolonii położonej 60 km od koła podbiegunowego. Trafił tam po tym, jak rosyjski rząd 4 sierpnia 2023 skazał go na nową karę 19 lat pozbawienia wolności w kolonii karnej. Początkowo odbywał ją w więzieniu o zaostrzonym rygorze, w Kolonii Karnej nr 6 w Mielechowie – 230 km na wschód od Moskwy.

Aleksei Navalni
Aleksei Navalny jeszcze w czwartek pokazywał się na nagraniach w mediach

Największy wróg Putina umiera w niewyjaśnionych okolicznościach

O śmierci Aleksieja Nawalnego poinformowały władze więzienne kolonii karnej w której był więziony. Nie podano żadnych szczegółów na temat przyczyny śmierci rosyjskiego lidera opozycji.

Federalna Służba Penitencjarna w Iamal podała w oświadczeniu, że:

„Navalni czuł się źle po spacerze i niemal natychmiast po nim stracił przytomność ”. W związku z tym w notatce czytamy, że „pracownicy medyczni instytucji przybyli szybko i wezwali karetkę”.

„Przeprowadzono wszystkie niezbędne czynności reanimacyjne, ale nie przyniosły one pozytywnego rezultatu. Karetka i lekarze zgłosili śmierć więźnia”.

Jednocześnie sekretarz prasowa Navalnego twierdzi, że nie ma potwierdzenia w sprawie śmierci przeciwnika Putina. Członek jego otoczenia Kira Iarmysh twierdzi, że prawnik Navalnego leci do miasta Kharp. Tam znajduje się kolonia karna, w której był przetrzymywany. Ma zamiar dowiedzieć się więcej o wydarzeniach na terenie kolonii karnej.

„Jak tylko otrzymamy informacje, poinformujemy o tym” – podkreśliła

Jak informują media, Kreml nie ma żadnych informacji na temat przyczyn śmierci Nawalnego. Nie ma szczegółow na ten temat od rzecznika prezydenta Rosji Dmitrij Pieskowa.

„Lekarze muszą to wyjaśnić” – powiedział Pieskow, cytowany przez agencję TASS.

Biorąc pod uwagę fakt, że w 2020 roku Nawalny zapadł w śpiączkę po podejrzeniu otrucia nowiczokiem przez rosyjską służbę bezpieczeństwa FSB, media nie wykluczają, że doszło do kolejnej próby, tym razem udanej. Jeszcze w czwartek w sieciach społecznościowych dzielić się wiadomością o umieszczeniu go po raz kolejny w karcerze. Krąży również nagranie z kolonii karnej, na którym widać nawet jak jeszcze w styczniu Aleksiej Nawalny żartuje podczas rozprawy sądowej.

Za pierwszym razem kiedy Nawalnego ewakuowano po otrucie go do Niemiec udało mu się wrócić do zdrowia. Powrót do Rosji w 2021 r. przekreślił jego karierę polityczną. Aresztowano go pod zarzutem naruszenia zwolnienia warunkowego i skazano na pierwszą z kilku kar pozbawienia wolności. Gdyby je zsumować, to oznaczałby to ponad 30 lat za kratkami. Nawalny podkreślał, że nie spodziewa się opuścić więzienia wcześniej jak po zakończeniu prezydenckiej kadencji Putina. Dziś jego małżonka nawołuje do obalenia rosyjskiego reżimu.

„Chcę wezwać całą społeczność międzynarodową, wszystkie osoby, znajdujące się w tej sali, ludzi na całym świecie, żebyśmy wszyscy się zjednoczyli i pokonali to zło – zaapelowała w Monachium Julia Nawalna.

 

 

Przeczytaj również