Prezydent podpisał ważną ustawę. Czy to wystarczy, by Poczta Polska stanęła na nogi?

Poczta Polska jest największym operatorem usług pocztowych na naszym rynku. Nie jest tajemnicą, że jej sytuacja finansowa jest trudna, a pracownikom grożą zwolnienia. Z tej perspektywy podpisana dzisiaj przez Andrzeja Dudę ustawa daje nadzieję, że państwowa instytucja uniknie totalnej zapaści.

Prezydent podpisał ważną ustawę. Czy to wystarczy, by Poczta Polska stanęła na nogi?
Podaj dalej

Znowelizowana ustawa Prawo Pocztowe otwiera drogę do miliardów pomocy

We wtorek Prezydent Polski, Andrzej Duda, podpisał nowelizację ustawy Prawo Pocztowe. W tej sytuacji Poczta Polska stoi na dobrej drodze do uzyskania 2,052 mld zł dotacji. Taką informację przekazała kancelaria prezydenta.

Zgodnie z nowelizacją, maksymalny limit wydatków budżetu państwa na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych przez wyznaczonego operatora pocztowego podniesiono do 750 mln zł w 2024 r. W przyszłym roku zaś wzrośnie ona do 1,302 mld zł w 2025 r. Tym samym państwowy operator pocztowy otrzyma łącznie sumę 2,052 mld zł.

Teraz polski rząd czeka na notyfikację Komisji Europejskiej dotyczącą pomocy publicznej dla Poczty Polskiej na lata 2021-2025. Możliwa do uzyskania pomoc, która ma służyć finansowaniu kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych, wynosi ponad 3,2 mld zł.

fot. Poczta Polska / Twitter
Sebastian Mikosz – nowy prezes Poczty Polskiej foto. Twitter/X

Poczta Polska znalazła się w tragicznej sytuacji

Pracownicy Poczty Polskiej stoją w obliczu masowych zwolnień. Według doniesień medialnych zarząd zamierza pozbawić pracy ponad 5 tys. osób. Jednak mówi się też, że skala zwolnień może przekroczyć tę liczbę.

Jak podaje Rzeczpospolita, w jednym z regionów sieci zakłada pozbycie 320 etatów. W praktyce osiągnięcie tego celu oznacza, iż cięcia muszą dotknąć aż 482 etatów. Faktyczna redukcja zatrudnienia będzie zatem wyższa o ok. połowę.

Nie jest tajemnicą, że Związki Zawodowe Pracowników Poczty nie zgadzają się na planowane zmniejszenie zatrudnienia w obecnym roku. Mają nadzieję, że świeżo powołany nowy zarząd zmieni tę decyzję. Trudno jednak będzie to zrealizować, mając świadomość, że blisko dwie trzecie wszystkich pocztowych wydatków generują dziś wynagrodzenia. Tak twierdzi nowy prezes Poczty Polskiej Sebastian Mikosz.

Czy uda mu się wyciągnąć Pocztę Polską z tarapatów finansowych? To na pewno nie będzie łatwe biorąc pod uwagę fakt, że poczta miała w 2023 roku 787 mln zł straty. Przygotowany zastrzyk gotówki jest niezbędny tak samo, jak zmiany w jej funkcjonowaniu.

Przeczytaj również