Premier Słowacji Robert Fico w stanie zagrażającym życiu. Najbliższe godziny będą decydujące

Premier Słowacji Robert Fico trafił w środę w stanie zagrażającym życiu do szpitala. Do wielokrotnego postrzelenia doszło po posiedzeniu rządu w Handlovej, gdy premier Słowacji znajdował się poza jej siedzibą.

Premier Słowacji Robert Fico w stanie zagrażającym życiu. Najbliższe godziny będą decydujące
Podaj dalej

Premier Słowacji Robert Fico po próbie zamachu trafił do szpitala

Światowe media obiegła w środę wiadomość o usiłowaniu zabójstwa premiera Słowacji Roberta Fico. Do strzelaniny doszło po posiedzeniu rządu w Handlovej poza siedzibą władz. Fico wielokrotnie postrzelony najpierw trafił do lokalnego szpitala, ale później zabrano go helikopterem do głównego ośrodka urazowego w Bańskiej Bystrzycy, oddalonego o około 30 kilometrów. Jak informuje CNN, premier Słowacji znajduje się w stanie zagrożenia życia. Najbliższe godziny będą
decydujące. Potwierdza to oświadczenie, jakie znalazło się na oficjalnej stronie premiera Fico na platformie społecznościowej Facebook:

„Doszło do próby zamachu na R. Fico. Został wielokrotnie postrzelony, jego życie jest obecnie zagrożone. Najbliższe kilka godzin będzie decydujące”.

Robert Frico premier Słowacji
Robert Fico premier Słowacji foto: X/Twitter

Zamachowiec został aresztowany

Według słowackiego ministra pracy Erika Tomáša nikt  nie odniósł obrażeń podczas ataku na premiera Słowacji. W oficjalnym komunikacie  prasowym podano, że konieczna była „ostra interwencja”, dlatego Robert Fico z oddalonej o dwie godziny jazdy od Bratysławy Handlovej trafił do ośrodka urazowego w Bańskiej Bystrzycy

Prezydent Słowacji Zuzana Čaputová powiedziała, że ​​podejrzanego o zamach zatrzymała policję. Jak zapowiedziała, ​​organy ścigania udostępnią więcej informacji, kiedy tylko będą mogły. W związku z tym do tego czasu poprosiła opinię publiczną, aby nie rozpowszechniała nieznajdujących potwierdzenia  plotek.

Prezydent Słowacji potępiła atak na premiera. Określiła go jako „brutalny i lekkomyślny”:

„Jestem zszokowana. Życzę Robertowi Fico, aby w tym krytycznym momencie odzyskał siły po ataku” – napisała Čaputová na Facebooku.

Jednocześnie, przemawiając później po południu na konferencji prasowej, powiedziała, że ​​atak był jednocześnie „atakiem na demokrację” Słowacji. Jak widać na nagraniu poniżej, cała sytuacja wyglądała bardzo groźnie.

Naoczny świadek, który znalazł się na miejscu w momencie postrzelenia Fico, powiedział, że napaść wydawała się „koszmarem”, kiedy usłyszał trzy „szybkie” strzały, oddanych jeden po drugim, grzmiące jakby ktoś miał „rzucić petardę na ziemię”.

„Usłyszałem trzy strzały, były one szybkie, jeden po drugim, jak rzucenie petardy na ziemię” – powiedziała Reuterowi naoczny świadek Lubica Valkova, dodając, że „on (Fico) upadł obok barierki”.

Robert Frico jasno wyrażał swoje krytyczne poglądy wobec zachodniej polityki

59-letni polityk, Robert Fico odbywa trzecią kadencję na stanowisku premiera Słowacji. Znany jest z prowadzenia swojej kampanii krytykującej poparcie Zachodu dla Ukrainy. Jak podkreśla CNN, Fico zapowiedział natychmiastowe zaprzestanie słowackiego wsparcia wojskowego dla Ukrainy i obiecał zablokowanie ambicji Ukrainy w zakresie przynależności do NATO.

Ponadto jak podkreśla CNN w swojej publikacji, przed wyborami Robert Fico nie ukrywał swoich sympatii do Kremla i obwiniał „ukraińskich nazistów i faszystów” za sprowokowanie Władimira Putina do rozpoczęcia inwazji. Tym samym powtarzał fałszywą narrację, której prezydent Rosji użył do usprawiedliwienia swojej inwazji. Jako polityk opozycji, premier Słowacji stał się bliskim sojusznikiem premiera Węgier Viktora Orbana. Przynajmniej jeśli chodzi o krytykę działań Unii Europejskiej.

Powyższa publikacja będzie na bieżąco aktualizowana

Przeczytaj również