Oceniono ponad trzysta miast i wyróżniono siedem z Polski
Ranking „Europejskie miasta i regiony przyszłości 2024” ocenia miasta Europy pod względem inwestycyjnym. Wśród 330 ocenianych miast europejskich 7 znajduje się w Polsce, co świadczy o tym, że nasz kraj ma potencjał biznesowy. Oceny dokonuje dwumiesięcznik fDi Intelligence, należący do grupy wydawniczej The Financial Times, więc znalezienie się w prestiżowym gronie to spore wyróżnienie.
Miasta sklasyfikowano według wielkości populacji i podzielono na:
– pięć grup: miasta główne, duże, średnie, małe i mikro,
– 141 regionów europejskich według trzech grup – regiony duże, średnie i małe.
Oceniono atrakcyjność inwestycyjną miasta bądź regionu w oparciu o pięć kategorii: potencjał gospodarczy, przyjazność dla biznesu, skomunikowanie, kapitał ludzki i styl życia oraz efektywność kosztowa.
Czwarte miejsce Warszawy w klasyfikacji generalnej europejskich miast przyszłości (kategoria największych miast) to świetny wynik. Zwłaszcza że trzy pozycje przed nią zajmują się Londyn, Amsterdam i Dublin. Co ważne, ranking fDi Intelligence pozwala także zauważyć, jak dynamicznie rozwijają się inne polskie miasta i regiony.
Wrocław liderem średnich miast w Europie
W rankingu nie sposób nie zauważyć świetnego wyniku, jaki odnotował Wrocław. Stolica Dolnego Śląska zajęła 1 miejsce w kategorii miast średniej wielkości. Wyprzedziła tym samym Zurych i Wilno. Dla porównania rok temu zajęła trzecią pozycję. Wrocław doceniono za przyciąganie uznanych firm technologicznych oraz startupów.
W publikacji Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej (AHK Polska), która koordynuje wiele niemieckich inwestycji w Polsce, zwrócono uwagę na fakt, iż Wrocław wyróżnia się w swojej grupie w kategoriach: kapitał ludzki i rozwiązania przyjazne inwestycjom, gdzie zajął pierwsze miejsca. Inwestorzy doceniają nie tylko Wrocław, ale cały Dolny Śląsk za kompetencje pracowników, zaplecze naukowo-badawcze oraz bardzo dobrą infrastrukturę.
Atuty te przyciągają uwagę wielkie międzynarodowe firmy, w tym potentatów na rynku nowych technologii” – podkreśla w swojej publikacji AHK.
Z prestiżowego zestawienia wynika, że bardzo dynamicznie rozwijają się też inne polskie miasta. W rankingu miast średnich pod względem atrakcyjności inwestycyjnej w pierwszej dziesiątce: oprócz Wrocławia znalazły się jeszcze Łódź, Gdańsk, Szczecin. Zajęły odpowiednio drugie, piąte i dziewiąte miejsce. Wśród dużych miast pierwsze dwa miejsca pod względem atrakcyjności inwestycyjnej należą do Krakowa i Poznania.
Za regiony atrakcyjne dla biznesu uznano:
– Dolny Śląsk (miejsce 2),
– Małopolskę (miejsce 4),
– Wielkopolskę (miejsce 6),
– Pomorze (miejsce 7)
– województwo łódzkie.
Z powyższego zestawienia wynika jasno, że zagraniczni inwestorzy myślą o Polsce z coraz większym zainteresowaniem. Nasz kraj jest dobrą lokalizacją biznesową o dużym potencjale na przyszłość. Pełen ranking w każdej z kategorii udostępniono tutaj. Czytaj także: Protesty rolników pod siedzibą Unii Europejskiej w Brukseli. Staranowane bariery policji i nowe propozycje unijnych urzędników