Minister do spraw polityki senioralnej o nowej ustawie. Kto otrzyma bon senioralny i jakie wiążą się z nim korzyści?

W Polsce, gdzie seniorzy stanowią dużą część społeczeństwa, rozważa się wprowadzenie nowego rozwiązania, które ma stanowić nie tylko finansowe wsparcie. O ustawie wprowadzającej bon senioralny mówiła dziś Minister Marzena Okła-Drewnowicz.

Minister do spraw polityki senioralnej o nowej ustawie. Kto otrzyma bon senioralny i jakie wiążą się z nim korzyści?
Podaj dalej

Minister ds. polityki senioralnej zabiera głos ws. planowanych rozwiązań dla starszego pokolenia

Minister ds. polityki senioralnej, Marzena Okła-Drewnowicz zabrała głos ws. polityki rządu i planowanych rozwiązaniach dla starszego pokolenia Polaków. W programie „Tłit” w WP podkreślała, że planowany „bon senioralny to konkretna usługa opiekuńcza”.

Ponadto, pytana o to, jak żyje się dziś seniorom w Polsce, podkreślała fakt, że wielu z nich zmaga się z dużymi problemami.

„Dzisiaj problemem jest samotność seniora i brak wsparcia w miejscu zamieszkania” – powiedziała.

To, jak podkreślała jedne z powodów, dla których rządzący zamierzają aktywizować starsze pokolenie i zaoferować programy wsparcia oraz projekty, które „nakierowane są na wspólne funkcjonowanie młodszego i starszego pokolenia”.

Senior to nie obciążenie, senior to siła i wartość – podkreślała minister Okła-Drewnowicz.

Bon senioralny - jakie wiążą się z nim korzyści?
Bon senioralny – jakie wiążą się z nim korzyści? Wyjaśniała minister ds. polityki senioralnej

Bon senioralny – jakie wiążą się z nim korzyści?

Planowany w nowej ustawie bon senioralny ma stanowić realne wsparcie seniorów. Dzięki niemu zapewnią sobie pomoc w sprzątaniu, umówieniu wizyty do lekarza itp.

„Konstruując ustawę o bonie senioralnym, konstruujemy ją w ten sposób, by wychodzić poza pomoc społeczną i żeby przygotować opiekunów, którzy są w zasobach danej gminy” – powiedziała minister Okła-Drewnowicz.

Dodała, że opiekun seniora będzie świadczyć pomoc w zależności od tego, co będzie potrzebne. Na przykład pomoże w sprzątaniu, umówieniu wizyty u lekarza, czy zrobieniu zakupów.

„Fundamentem w bonie senioralnym będzie to, że rodzinie pomagamy, o ile ona jest aktywna zawodowo” – podkreśliła minister ds. polityki senioralnej.

Nie jest tajemnicą, że osoby, które mogłyby zapewnić taką pomoc, często są aktywne zawodowo. Dlatego też ministerstwo wychodzi naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom tych osób. Pieniądze przeznaczone na bon senioralny trafią do samorządów.

Dla kogo jest taki bon senioralny i ile wyniesie?

Z tej formy wsparcia skorzystają rodziny, które są aktywne zawodowo, a ich bliska osoba wymaga wsparcia w miejscu zamieszkania.

„Bon senioralny to konkretna usługa. Usługa opiekuńcza i samorząd będzie czuwał nad organizacją tej usługi i dostanie na to pieniądze” – powiedziała minister Okła-Drewnowicz

Ponadto minister wyjaśniła, że pieniądze z bonu senioralnego są tylko na zorganizowanie usługi oraz stworzenie całego rynku usług wsparcia. O jakich kwotach zatem mowa?

„Taki bon będzie wynosił do połowy minimalnego wynagrodzenia” – powiedziała.

Jak wyjaśniła minister Okła-Drewnowicz, jego poziom zależy od określenia potrzeb poszczególnych osób korzystających z bonu. Nie wiadomo jeszcze, jakie są kryteria wiekowe seniorów, które będą kwalifikować ich do skorzystania z tego typu pomocy. Na tę chwilę taką pomocą proponuje się objąć osoby powyżej 70 roku życia, a rodzina musi zarabiać.

„Widzimy na dzisiaj, że (…) zaadresowanie tej pomocy do osób powyżej 75. roku życia jest najbardziej racjonalne” – powiedziała Marzena Okła-Drewnowicz.

Skierowanie pomocy w formie bonu dla takich osób znajduje uzasadnienie. Zwykle od tego wieku zaczynają się najczęściej problemy związane z funkcjonowaniem w życiu codziennym. Kiedy taki bon zacznie obowiązywać?

Dopytywana o datę wejścia w życie przepisów pozwalających skorzystać z tej formy wsparcia seniorów minister Marzena Okła-Drewnowicz odpowiedziała, że wciąż trwają konsultacje. W związku z tym nie wiadomo, czy bon senioralny pojawi się w tym roku i kiedy.

„Przed wprowadzeniem bonu my musimy przygotować wstępnie ludzi, opiekunów, którzy będą tę usługę świadczyć” – powiedziała.

Takie osoby skorzystałyby z prostych szkoleń z funduszy ministerstwa. Nie jest tajemnicą, że dziś tego typu pomoc w opiece nad bliskimi często odbywa się poza systemem, w szarej strefie.

Przeczytaj również