Poseł polskiego Sejmu nie wiedział, kto sprawuje władzę wykonawczą? To sam początek Konstytucji…

Czy poseł polskiego Sejmu powinien znać Konstytucję? Wydaje się to absolutną oczywistością i podstawą, prawda? Wszak mówimy o osobach, które mają stać na jej straży. Sprawiać, aby nasz kraj zmieniał się na lepsze i pilnować, aby działo się to właśnie w zgodzie z Konstytucją, która jest najważniejszym aktem prawnym w państwie. Jest matką wszystkich ustaw i ma najwyższą moc prawną. Jej znajomość jest więc – tak się wydaje – absolutną podstawą i oczywistością. Nie tylko dla posłów, ale dla każdego obywatela.

Poseł polskiego Sejmu nie wiedział, kto sprawuje władzę wykonawczą? To sam początek Konstytucji…
Podaj dalej

Poseł o tym zapomniał?

Kim jest Marcin Józefaciuk? „Wikipedia” przedstawia go jako nauczyciela, anglistę oraz ultramaratończyka. Mężczyzna wystartował jesienią 2023 roku w wyborach parlamentarnych z listy Koalicji Obywatelskiej. Wybory okazały się dla niego wielkim sukcesem, gdyż zdobył mandat posła. Oczywiście sprawując tak ważną funkcję należy liczyć się z tym, że trzeba będzie rozmawiać również z dziennikarzami. I właśnie podczas jednej z takich rozmów poseł Józefaciuk miał pewien problem. W zasadzie, to nie tylko podczas jednej.

sejm rząd władza wykonawcza poseł marcin józefaciuk
Obraz autorstwa wirestock na Freepik

Poseł otrzymał od jednego z redaktorów „Faktu” pytanie odnośnie tego, kto sprawuje władzę wykonawczą w Polsce? Odpowiedzią pana posła był „Sejm”, co oczywiście nie jest prawdą. Po jakimś czasie dziennikarz „Radia Plus” również o to zapytał. Dodał, że minęło już trochę czasu i pewnie pan poseł zdążył odrobić to „zadanie domowe” i na pewno sprawdził już w Konstytucji, jak to w rzeczywistości jest z tą władzą wykonawczą. „Oczywiście, że Prezydent i Sejm” – odparł poseł. No niestety – i tym razem odpowiedź nie okazała się poprawna.

Kto sprawuje władzę wykonawczą?

No cóż – każdy może mieć gorszy dzień i o czymś zapomnieć, prawda? Oczywiście poseł – tym bardziej ten, który już wcześniej miał problem z takim pytaniem – być może powinien się nieco lepiej przygotować. No cóż – nie udało się. Wydaje się, że jest to wiedza absolutnie podstawowa, chociaż jestem pewny co do tego, że część z was też musiałaby się nad tym dłużej zastanowić. Wszyscy wiemy, że istnieje trójpodział władzy i że jest to władza ustawodawcza, wykonawcza oraz sądownicza. Natomiast kto je sprawuje?

Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r.: […] ustanawiamy Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej jako prawa podstawowe dla państwa oparte na poszanowaniu wolności i sprawiedliwości, współdziałaniu władz […]

sejm rząd władza wykonawcza poseł marcin józefaciuk
Obraz autorstwa Freepik

Już w preambule po raz pierwszy czytamy o „współdziałaniu władz”. Jest to rozszerzone w Rozdziale I Konstytucji, dokładniej w Art. 10.

Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r.: 1. Ustrój Rzeczypospolitej Polskiej opiera się na podziale i równowadze władzy ustawodawczej, władzy wykonawczej i władzy sądowniczej. 2. Władzę ustawodawczą sprawują Sejm i Senat, władzę wykonawczą Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej i Rada Ministrów, a władzę sądowniczą sądy i trybunały.

I to tyle?

Zatem kto sprawuje władzę wykonawczą? Prezydent oraz rząd. Sejm – wspólnie z Senatem – ma wyłącznie władzę ustawodawczą. Teoretycznie wydaje się, że w codziennym życiu taka wiedza nie jest nam do niczego potrzebna. Ale może dla świętego spokoju warto to zapamiętać? Na wypadek gdyby ktoś z was w przyszłości… no nie wiem, został posłem polskiego Sejmu? Pamiętajcie, każdy może mieć gorszy dzień i każdy może o czymś zapomnieć. Ale wpaść drugi raz na tym samym? Szkoda, prawda?

Przeczytaj również