Po ile jest dolar, euro i funt? Polski złoty od dawna nie był taki mocny. Co dzieje się na rynku?

Polski złoty od dawna nie był tak mocny. Dolar, euro, funt brytyjski, czy frank szwajcarski są aktualnie najtańsze od lat. Wydaje się, że wiele osób z niecierpliwością czekało na taki obrót sytuacji. To dobra wiadomość chociażby w kontekście zbliżających się wakacji. Te spędzane za granicą będą po prostu tańsze. Tańsze powinny być również wszystkie importowane towary. To dobra wiadomość.

Po ile jest dolar, euro i funt? Polski złoty od dawna nie był taki mocny. Co dzieje się na rynku?
Podaj dalej

Mocny złoty. Po ile euro, dolar, czy funt?

Polski złoty ma ostatnio bardzo dobry czas. Polska waluta się umacnia, a to dla nas świetna wiadomość. W momencie, w którym powstaje ten artykuł, euro kosztuje dokładnie 4,25 zł. Aby znaleźć moment, w którym waluta ta była ostatnio tak tania, trzeba by się cofnąć do… lutego 2020 roku. Mówiąc wprost – euro jest aktualnie najtańsze od ponad 4 lat! A przecież w międzyczasie bywało różnie. Pamiętajmy, że w marcu 2022 roku waluta ta dobiła do historycznej dla nas bariery 5 zł. Notorycznie utrzymywała się cena w okolicach 4,60 zł. 4,25 zł to zatem powód do zadowolenia.

euro dolar funt brytyjski frank szwajcarski kursy walut polski złoty
Obraz martaposemuckel z Pixabay

Bardzo mocną pozycję złotego widać również po tym, co dzieje się z funtem brytyjskim. W tym momencie kosztuje on 4,96 zł. Powiedzmy to sobie wprost – funt poniżej bariery 5 zł to zawsze jest znakomita informacja. Taka sytuacja nie zdarza się zbyt często. Po raz ostatni regularnie poniżej tej granicy funt dostępny był w grudniu 2020 roku. Później normalnym stanem rzeczy była cena w przedziale 5,30-5,40 zł. Natomiast kiedy euro dobiło do bariery 5 zł w marcu 2022 roku, funt przebił barierę 6 zł.

Tu różnica jest mniejsza, ale wciąż bardzo widoczna

3,91 zł kosztuje w tym momencie dolar. I znów użyjmy podobnych słów, co w przypadku funta. Jeśli dolar kosztuje mniej, niż 4 zł, mówimy o bardzo dobrym momencie. Ostatnio takie ceny obowiązywały w okolicach września 2021 roku. Oczywiście możemy tutaj powiedzieć mniej więcej to samo, co w przypadku pozostałych walut. To, że do załamania rynku doszło w wyniku wojny, w okolicach lutego 2022 roku. W przypadku dolara rekordowe wartości obserwowaliśmy we wrześniu i październiku 2022 roku, kiedy to amerykańska waluta przebiła barierę 5 zł.

euro dolar funt brytyjski frank szwajcarski kursy walut polski złoty
Obraz Thomas Breher z Pixabay

Jeśli chodzi o franka szwajcarskiego, to aktualnie kosztuje on 4,33 zł. Kiedy ostatnio było tak tanio? W lutym 2022 roku, przed wybuchem wojny. Później zdecydowanie bliżej było cen 4,60-4,70 zł niż 4,30 zł… Rekordową cenę w omawianym okresie zanotowano we wrześniu 2022 roku. Wtedy to za franka szwajcarskiego trzeba było zapłacić 5,12 zł. Sytuacja zatem wraca do tego, co obserwowaliśmy przed wybuchem wojny na Ukrainie. Przynajmniej w kontekście kursów walut. A to przecież bardzo istotne.

Dlaczego kursy walut są ważne?

Pamiętajmy chociażby o całym międzynarodowym handlu. O różnego rodzaju umowach, w których funkcjonuje dolar, albo euro. My ze światem przecież nie rozliczamy się w złotówkach. Dlatego umacniający się na tle innych walut złoty to dla nas świetna informacja. Podam mój klasyczny przykład. Załóżmy, że wykonujesz co miesiąc transakcję, która kosztuje cię 1000 dolarów. Dzisiaj oznacza to dla ciebie wydatek rzędu ok. 3910 zł, jednak rok temu był to wydatek rzędu 4280 zł. A w 2022 roku… ponad 5 tysięcy. To prosty przykład, ale obrazuje w czym rzecz…

Źródło danych: Bankier.pl

Zdjęcie wyróżniające: Obraz Willfried Wende z Pixabay

Przeczytaj również