Kto jest najbogatszym człowiekiem na ziemi? Elon Musk już nie jest numerem jeden. Zaskakujące?

Przez długi czas Elon Musk był najbogatszym człowiekiem na ziemi. Ten stan rzeczy już jednak nie obowiązuje. Właściciel Tesli, SpaceX, czy X, został zdetronizowany. Nazwisko nowego numeru jeden dla wielu osób może być nieco zaskakujące. Nie jest to raczej osoba, która zazwyczaj pojawia się na pierwszych stron gazet i głośno o niej w mediach. Na liście najbogatszych są też Polacy.

Kto jest najbogatszym człowiekiem na ziemi? Elon Musk już nie jest numerem jeden. Zaskakujące?
Podaj dalej

Elon Musk najbogatszy? Już nie…

Magazyn „Forbes” opublikował niedawno nowe zestawienie najbogatszych ludzi na ziemi. Jak podaje portal „bankier.pl”, znalazło się na niej 2781 miliarderów. Przez długi czas przyzwyczajeni byliśmy do tego, że „walkę” o pierwsze miejsce toczą ze sobą Elon Musk i Jeff Bezos. Przy czym ten pierwszy w ostatnich latach zazwyczaj był górą. Teraz jednak 52-latek z Pretorii w Republice Południowej Afryki ma pewne problemy. Wynika to m.in. z gorszych wyników Tesli oraz z tego, że portal X cały czas traci na wartości. Aktualnie majątek Muska szacowany jest na 195 miliardów dolarów.

Jeff Bezos Elon Musk Bernard Arnault Forbes najbogatsi ludzie na świecie
Obraz Julita z Pixabay

Tuż za Muskiem znajduje się Jeff Bezos, czyli założyciel Amazona. 60-latek z Albuquerque w Stanach Zjednoczonych w latach 2018-2021 był najbogatszym człowiekiem na ziemi, zanim zdetronizował go Elon Musk. Aktualnie Forbes szacuje jego majątek na 194 miliardów dolarów. Oficjalnie – oczywiście według Forbesa – Bezos jest zatem tuż za Muskiem. Chociaż według innych źródeł założyciel Amazona mógł już wyprzedzić właściciela Tesli, czy SpaceX. Natomiast trzymajmy się rankingu Forbesa. Przynajmniej na ten moment…

Kto liderem?

I to jest coś, co wiele osób może zaskoczyć. Jeśli ktoś nie śledzi takich rankingów, to raczej nie zgadnie. Nie jest to osoba, która codziennie pojawiałaby się na pierwszych stronach gazet. Nie jest o niej głośno w mediach. Otóż liderem rankingu z majątkiem szacowanym na 233 miliardy dolarów jest Bernard Arnault. 75-latek pochodzący z Roubaix we Francji jest prezesem oraz właścicielem sporej części akcji Louis Vuitton Moet Hennessy. Mowa tutaj o koncernie, który jest producentem luksusowych produktów.

Jeff Bezos Elon Musk Bernard Arnault Forbes najbogatsi ludzie na świecie
Obraz PublicDomainPictures z Pixabay

Do LVMH należą m.in. alkohole (Hennessy, Moet & Chandon, czy Dom Perignon) oraz zegarki i biżuteria (TAG Heuer, Christian Dior Watches, Hublot, Bulgari, Tiffany & Co.). To jednak nie wszystko. Na liście są też ubrania (np. Louis Vuitton, Fendi, Givenchy, Dior), perfumy i kosmetyki (Christian Dior Perfums, Kenzo Perfums, Acqua di Parma) oraz sklepy (Sephora, DFS). I tak nie wymieniłem tu wszystkich marek wchodzących w skład koncernu. Natomiast to mniej więcej daje obraz, z jaką skalą projektu mamy tutaj do czynienia.

Co z Polakami?

W pierwszej dziesiątce możemy spotkać jeszcze takie nazwiska, jak Mark Zuckerberg (177 mld $), Warren Buffett (133 mld $), czy Bill Gates (128 mld $). Z majątkiem ocenianym przez Forbesa na 6,9 miliarda dolarów 398. miejsce na liście zajmuje Michał Sołowow. Według tego rankingu to właśnie on jest najbogatszym Polakiem. Pierwszą trójkę kompletują Tomasz Biernacki (5,5 mld $) oraz Jerzy Starak (4,5 mld $). Na liście znajduje się ośmiu Polaków z majątkiem wycenianym na więcej, niż 1 miliard dolarów.

Zdjęcie wyróżniające: Thomas Breher z Pixabay

Przeczytaj również