Krzysztof Stanowski w wyborach prezydenckich?
Od kilku lat Krzysztof Stanowski to jedno z najgorętszych nazwisk w polskich mediach. Wcześniej współwłaściciel Kanału Sportowego, teraz założyciel i główny dyrygent w Kanale Zero, to jeden z liderów popularności w mediach społecznościowych. Ma ogromną bazę fanów i osób, które aktywnie go śledzą. Odpowiedzialny za wiele bardzo dużych projektów, znany z bezpardonowego podejścia do tematu. Wczoraj na Kanale Zero pojawiła się rozmowa z Prezydentem Andrzejem Dudą, którą Stanowski poprowadził wspólnie z Robertem Mazurkiem.
Wkrótce media społecznościowe obiegła wieść o tym, że Stanowski zamierza wystartować w wyborach prezydenckich. Później dziennikarz opublikował wpis, w którym wyjaśnił, że „chce startować i z bliska obserwować ten cyrk i wziąć udział w debatach”. Krzysztof Stanowski startujący w wyborach prezydenckich to byłoby coś… co w pewnym sensie mogłoby „rozsadzić” polskie media społecznościowe. Pod wieloma względami. Natomiast czy to w rzeczywistości jest możliwe?
Jakie wymagania musi spełnić kandydat na prezydenta?
Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej w Rozdziale V porusza temat „Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej”. Art. 127. 3. mówi nam dokładnie, kto może ubiegać się o to stanowisko. Jakie wymagania musi spełnić kandydat?
Art. 127. 3. Na Prezydenta Rzeczypospolitej może być wybrany obywatel polski, który najpóźniej w dniu wyborów kończy 35 lat i korzysta z pełni praw wyborczych do Sejmu. Kandydata zgłasza co najmniej 100 000 obywateli mających prawo wybierania do Sejmu.
I to tyle – na tym wymagania się kończą. Podsumowując – pierwszym kryterium jest obywatelstwo, drugim wiek. Prezydentem nie może być osoba poniżej 35. roku życia. Krzysztof Stanowski to oczywiście Polak. Urodził się 21 lipca 1982 roku i w tym momencie ma 41 lat, więc oba „problemy” z głowy. Kandydat musi przedstawić 100 tysięcy podpisów Polek i Polaków, którzy popierają jego kandydaturę. Mowa tutaj o obywatelach mających prawo wybierania do Sejmu. Przy ogromnej popularności Stanowskiego zebranie tych 100 tysięcy podpisów nie powinno być dużym problemem. No i pozostaje pełnia praw wyborczych, natomiast to jest raczej kwestia oczywista.
Czy to może się wydarzyć?
Kandydat na Prezydenta nie musi mieć absolutnie żadnego politycznego doświadczenia, ani tym bardziej wsparcia żadnej z partii. Ba – to w kontekście wyborów może być nawet atutem, jako kandydatura bezstronna i bezpartyjna. Odpowiadając na pytanie zawarte na wstępnie – czy kandydaturę na Prezydenta może zgłosić każdy? W teorii tak, o ile ma polskie obywatelstwo, ukończone 35 lat, pełnię praw wyborczych i zbierze 100 tysięcy podpisów. Innych wymagań tutaj nie ma.
Więc jeśli tylko Stanowski wyrazi taką chęć i zbierze 100 tysięcy podpisów, będzie kandydatem na urząd Prezydenta. Absolutnie nic nie stoi na przeszkodzie. Muszę przyznać, że to byłoby do prawdy fascynujące wydarzenie. Coś, o czym media rozpisywałyby się każdego dnia. A debaty… no cóż. Mam wrażenie, że wszystkie, w których udział wziąłby Stanowski, pobiłyby wszelkie rekordy popularności. Na ten moment popularny dziennikarze wyraził taką chęć. Czy to się dokona? Wybory prezydenckie odbędą się w 2025 roku, najprawdopodobniej w maju.