Linia sukcesji do brytyjskiego tronu
W poniedziałek, 5 lutego, brytyjska rodzina królewska wydała oświadczenie. Poinformowała w nim, że podczas pobytu w szpitalu u króla Karola III zdiagnozowano nowotwór. Wiadomym jest, że nie ma to związku z leczoną wcześniej prostatą. Król pozytywnie podchodzi do procesu leczenia i wierzy w to, że uda mu się przezwyciężyć chorobę. W tym momencie oddał się w ręce lekarzy, opóźniając jednocześnie niektóre ze swoich obowiązków. Ta wiadomość, opublikowana zaledwie dzień po obchodzeniu Światowego Dnia Walki z Rakiem, wstrząsnęła opinią publiczną.
Z całego świata do Wielkiej Brytanii płyną słowa wsparcia. Wszyscy życzą królowi szybkiego powrotu do zdrowia. Karol został koronowany 6 maja 2023 roku. Formalnie obowiązki Króla Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej pełnił od 8 września 2022 roku, kiedy to zmarła jego matka, królowa Elżbieta II. Karol, jako najstarszy potomek królowej objął wówczas tron. Jak wygląda dalsza linia sukcesji do brytyjskiego tronu? Kto obejmie panowanie po królu Karolu III?
Kto będzie następnym królem?
Zasady sukcesji regulują trzy akty prawne. Są to „Bill of Rights” z 1689 roku, „Act of Settlement” z 1701 roku oraz „Succession to the Crown Act” z 2013 roku. Przed tą ostatnią nowelizacją obowiązywała m.in. zasada primogenitury, która mówi o pierwszeństwie do dziedziczenia syna przed córką – bez względu na ich wiek. Przez to księżniczka Anna jest w linii sukcesji do tronu za Andrzejem oraz Edwardem i ich potomkami, nawet pomimo faktu, że jest od nich starsza. Anna była bowiem drugim dzieckiem Elżbiety II oraz jej męża Filipa. W 2013 roku zasadę primogenitury zniesiono, natomiast dotyczy to wyłącznie osób urodzonych po 28 października 2011 roku. Nie zmienia to zatem sytuacji księżniczki Anny oraz jej potomków.
Przed „Succession to the Crown Act” poślubienie katolika odsuwało od prawa do dziedziczenia tronu. Ta zasada również została zniesiona. Zmieniło się również to, że monarcha musi udzielić zgodę na małżeństwo wyłącznie pierwszych sześciu kandydatów do tronu. Jak w tym momencie wygląda linia sukcesji do brytyjskiego tronu? Oczywiście na pierwszym miejscu jest książę William, najstarszy syn Karola III, aktualnie z tytułem księcia Walii. Za nim są jego dzieci – George, Charlotte oraz Louis. Przed zniesieniem zasady primogenitury Louis miałby pierwszeństwo przed Charlotte, natomiast teraz nie ma to znaczenia.
Kto jest dalej?
Dopiero za dziećmi Williamsa znajduje się Harry – zaś za nim jego dzieci – Archie oraz Lilibet. Dopiero ósmy w kolejce jest Andrzej, drugi syn królowej Elżbiety, a czternasty jest Edward, trzeci syn i najmłodsze dziecko Elżbiety i Filipa. Księżniczka Anna jest na siedemnastym miejscu. W 2011 roku linia sukcesji uwzględniała 5753 osoby. Patrząc na ten temat logicznie – z aktualnej listy realne szanse na sukcesję mają najprawdopodobniej tylko dwie osoby – książę William oraz jego syn George. Trudno przypuszczać, aby ktokolwiek inny znajdujący się na tej liście kiedykolwiek przejął tron.