Ile zarabiają polscy piłkarze?
Zacznijmy od jednego z głównych, a może nawet głównego aktora wczorajszego spotkania. Wojciech Szczęsny broniąc rzut karny strzelany przez Daniela Jamesa wprowadził nas do UEFA Euro 2024. Szczęsny na co dzień występuje we włoskim Juventusie. Aktualnie ma zarabiać tam 6,5 miliona euro netto rocznie, co daje nieco ponad 28 milionów złotych. Media rozpisują się o tym, że w przypadku podpisania nowego kontraktu jego wynagrodzenie miałoby spaść do ok. 4,5-5 mln euro. Szczęsny ma 33 lata. Jeśli mowa o pozycji bramkarza, to czeka go jeszcze kilka lat gry na najwyższym poziomie. Oczywiście jeśli będzie tego chciał.
Jednym z filarów polskiej defensywy jest Jakub Kiwior, który występuje aktualnie w londyńskim Arsenalu. Trafił tam z włoskiej Spezii. To wciąż młody zawodnik – ma zaledwie 24 lata. Z informacji na które natrafiłem w sieci wynika, że zarabia on aktualnie 3,5 miliona euro rocznie, czyli ok. 15 milionów złotych. 2,5 miliona euro (10,8 mln złotych) rocznie ma zarabiać Jan Bednarek w Southampton. Paweł Dawidowicz zarabiać ma z kolei ok. 400 tysięcy euro rocznie, co przekłada się na 1,7 mln złotych. Oczywiście ma to swoje uzasadnienie. W jego przypadku mówimy o Hellasie Verona, czyli średniaku ligi włoskiej. Daleko mu do Juventusu, Arsenalu, czy też ogólnie zarobkach w lidze angielskiej.
Linia pomocy – kto zarabia najwięcej?
Jednym z najlepszych zawodników reprezentacji Polski jest Piotr Zieliński. Środowy pomocnik występuje na co dzień w Napoli we Włoszech. Ile tam zarabia? Nie ma oficjalnych informacji. W sieci pojawiają się kwoty od 4,5 do 6,5 milionów euro za rok gry. Również we Włoszech, a dokładniej w klubie AS Roma, występuje Nicola Zalewski. Według nieoficjalnych informacji ma on tam zarabiać 1,5 miliona euro rocznie. Tyle samo ma zarabiać inny z polskich pomocników, Przemysław Frankowski występujący we francuskim RC Lens.
W linii pomocy wystąpili wczoraj również Jakub Piotrowski (Łudogorec Razgrad) oraz Bartosz Slisz (Atlanta United). Co do tego pierwszego, nie ma informacji ile może zarabiać w Bułgarii. Drugi w Stanach Zjednoczonych ma dostawać za rok gry około 900 tysięcy dolarów. Karol Świderski minionej zimy zmienił klub w ramach wypożyczenia. W Charlotte zarabiał ponad 2,2 mln dolarów rocznie. Nie wiemy, na jakiej zasadzie skonstruowany został kontrakt dotyczący wypożyczenia. No i pozostał nam jeszcze tylko jeden zawodnik…
Robert Lewandowski – jakie są jego zarobki?
Spośród najlepiej zarabiających polskich piłkarzy wymieniłem dwóch – Szczęsnego i Zielińskiego. Są wśród nich jeszcze Krzysztof Piątek, Arek Milik i Matty Cash – każdy rocznie zarabia ok. 20 milionów złotych. Natomiast zdecydowanie najwięcej zarabia nasz lider i kapitan reprezentacji, Robert Lewandowski. Jego kontrakt w Barcelonie ma opiewać na… około 120 milionów złotych rocznie. Inne doniesienia mówią o nawet 140 milionach. Ta szóstka to najlepiej zarabiający polscy piłkarze.
Należy pamiętać o jednej, niezwykle istotnej kwestii. Kontrakty zdecydowanej większości piłkarzy są tajne. To, co tutaj przedstawiłem, to wyłącznie medialne spekulacje. Doniesienia dziennikarzy z różnych źródeł. Należy traktować to jako orientacyjne kwoty i nie brać tego za pewnik. Pamiętajmy też o jeszcze jednej kwestii. To są tylko kontrakty wynikające z gry w danym klubie. Te zarobki nie uwzględniają szeregu innych zarobków piłkarzy, jak chociażby kontraktów sponsorskich i reklamowych. W praktyce więc te liczby mogą się różnić.
Zdjęcie wyróżniające: Obraz Pexels z Pixabay