Wzrost kosztów o 60%. O tym jeszcze mówi niewiele osób

Ceny energii mają bezpośredni wpływ na to komfort finansowy przedsiębiorstw i rodzin. Wzrost kosztów o 60% i podwyżka czynszów. Taka rzeczywistość może lada moment zawitać do Polski.

Wzrost kosztów o 60%. O tym jeszcze mówi niewiele osób
Podaj dalej

Chociaż w Polsce aktualnie poziom inflacji znajduje się na rekordowo niskim poziomie, to już za chwilę, może ona znowu podskoczyć. Wszystko przez wysokie ceny energii. Uwolnione już od lipca mogą doprowadzić do drastycznych podwyżek. O tym mało osób mówi, jednak kilku ekspertów już przewiduje czarne scenariusze.

Wzrost kosztów w spółdzielniach o 60%

W ostatnich miesiącach, po uwolnieniu cen energii, spółdzielnie mieszkaniowe w Polsce stanęły przed bezprecedensowym wyzwaniem. Rozmowy z przedstawicielami spółdzielni z różnych regionów kraju ujawniają głębokie obawy dotyczące nieuniknionego wzrostu kosztów utrzymania części wspólnych – oświetlenia korytarzy, wind, itd. – które mogą wzrosnąć nawet o 60%. Zmiany te mogą mieć bezpośredni wpływ na wysokość czynszów, co niechybnie zaniepokoi wielu Polaków.

nowy dodatek mieszkanie
fot. freepik

Czeka nas podwyżka czynszów?

Wiele spółdzielni staje przed trudną decyzją o podniesieniu opłat czynszowych. Niepewność co do przyszłych cen energii sprawia, że trudno jest planować budżet i szukać oszczędności. To szczególnie dotkliwe dla osób, które już teraz borykają się z problemami finansowymi, podnosząc pytanie o dostępność mieszkalnictwa i sprawiedliwość społeczną.

Wzrost cen z alternatywą na horyzoncie

Pomimo korzyści, jakie niesie fotowoltaika, brakuje jednak prostych rozwiązań prawnych, które ułatwiłyby spółdzielniom adaptację do nowych realiów. Istnieje potrzeba większego wsparcia ze strony rządu i ustawodawców, aby pomóc spółdzielniom w przejściu przez ten trudny okres. Rozwiązania takie jak obywatelskie społeczności energetyczne mogą oferować nowe możliwości, ale wymagają dostosowania przepisów do specyfiki spółdzielczości.

źródło: www.rp.pl

Przeczytaj również