W Polsce skomplikowanie przepisów podatkowych jest na bardzo wysokim poziomie. Nowy Ład, i jego dalsze usprawnienia wprowadził sporo chaosu. Okazuje się, że luty 2024 może być podobny w skutkach. Jeśli z podjęciem decyzji zaczekamy do ostatniej chwili, narażamy się na problemy. Nagłe tworzenie zmian w przepisach budzi w ludziach poczucie niepokoju i wywołuje niepotrzebną presję. Niestety wiele wskazuje na to, że jeszcze w lutym, dokładnie do 20 lutego musimy podjąć ważną z punktu widzenia rozliczenia PIT decyzję.
Przedsiębiorcy stoją przed dylematem – zostało mało czasu!
Niedawno do pierwszego czytania w Sejmie trafił projekt zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Projekt, który wzbudził wiele dyskusji i wątpliwości. Główną propozycją projektu jest podniesienie kwoty wolnej od podatku do 60 tysięcy złotych. Na pierwszy rzut oka może to wydawać się korzystne. Powody do zadowolenia mogliby mieć przedsiębiorcy. Okazuje się, że nowy pomysł niesie ze sobą szereg komplikacji i dylematów.
Jednym z głównych problemów, które wynikają z tej propozycji, jest krótki czas na podjęcie decyzji dotyczącej formy opodatkowania. Przedsiębiorcy, którzy nie są opodatkowani CIT, muszą dokonać wyboru formy opodatkowania do 20 lutego 2024 roku. Jednak przed świadomym wyborem powstrzymuje brak pewności co do wysokości kwoty wolnej od podatku. Taki zabieg znacząco utrudnia podejmowanie właściwych decyzji w biznesie.
PIT 2024 i niepewność
Podniesienie kwoty wolnej z 30 do 60 tysięcy złotych wydaje się być realizacją obietnicy wyborczej. Jednakże, dla przedsiębiorców może to stanowić poważne ryzyko, zwłaszcza jeśli ich dochody oscylują wokół progu, który decyduje o korzyściach wynikających z nowych przepisów. Wiele osób zastanawia się również, czy jak miało to miejsce w 2022 roku, będzie możliwość wstecznej zmiany formy opodatkowania. Aktualnie sytuacja jest niepewna i ta kwestia, pozostaje bez odpowiedzi.
Ekspertów zaniepokoił również fakt, że zmiany w kwocie wolnej od podatku zostały zaproponowane zaledwie kilka dni przed terminem wyboru formy opodatkowania. To rodzi istotne ryzyko, ponieważ niezależnie od wyniku prac legislacyjnych, które mogą potrwać, zmiany te uderzą w którąś z grup podatników.
Zbędne komplikacje prawa
Choć podniesienie kwoty wolnej od podatku może być postrzegane jako korzystne dla wielu osób, wprowadza również sporo zamieszania i niepewności, zwłaszcza dla przedsiębiorców. W obliczu tych zmian ważne jest, aby politycy oraz decydenci uwzględnili konsekwencje tych zmian dla obywateli i stworzyli odpowiednie ramy prawne, które minimalizują ryzyko i zapewniają klarowność dla wszystkich podatników.
źródło: prawo.pl