Miliarderzy i multimilionerzy apelują o wyższe podatki

Miliarderzy i milionerzy stereotypowo kojarzą się z osobami, które skrupulatnie unikają płacenia podatków. Okazuje się, że część z nich apeluje o ich podniesienie.

Miliarderzy i multimilionerzy apelują o wyższe podatki
Podaj dalej

Doradca podatkowy, księgowi oraz optymalizacja podatkowa. Te pojęcia znane są wszystkim ludziom, którzy prowadzą swoją firmę. Miliarderzy i milionerzy ze względu na bardzo wysokie przychody i dochody w wielu miejscach świata powinni płacić podatki za swoje zyski. Tymczasem znakiem rozpoznawczym dobrze prowadzonych finansów bardzo często jest unikanie opłaty do budżetu państwa. Okazuje się, że w tej grupie osób, są aktywiści, którzy domagają się zmian. Zmian i wyższych podatków dla takich osób.

Milionerzy napisali jest do WEF

W niecodziennym geście ponad 250 miliarderów i multimilionerów z różnych stron świata wystosowało list otwarty do uczestników Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. Sygnatariusze, wśród których znajdują się takie postacie jak dziedziczki rodowych imperiów Abigail Disney i Valerie Rockefeller oraz szkocki aktor Brian Cox, znany z roli w serialu „Sukcesja”, wyrażają jednoznaczne stanowisko: „Opodatkujcie nas bardziej”.

Światowe Forum Ekonomiczne

„Nasza prośba jest prosta: prosimy o opodatkowanie nas, najbogatszych w społeczeństwie. Nie zmieni to zasadniczo naszego standardu życia, nie zaszkodzi naszym dzieciom ani wzrostowi gospodarczemu naszych narodów. Ale zamieni skrajne i bezproduktywne bogactwo prywatne w inwestycję na rzecz naszej wspólnej demokratycznej przyszłości” – czytamy w liście.

Czym jest Patriotic Millionaires

Inicjatywa grupy Patriotic Millionaires nie jest nowa. Rok temu podobny apel znalazł poparcie 200 osób. Przez ostatni rok udało się pozyskać nowe wsparcie, co świadczy o rosnącej świadomości społecznej i ekonomicznej wśród najbogatszych. Zaskakujące jest, że aż 74% należących do tej grupy popiera pomysł zwiększenia podatków, a 58% zgadza się z wprowadzeniem 2% podatku od majątku powyżej 10 milionów dolarów.

Miliarderzy zmienią świat?

Według EU Tax Observatory, proponowane 2% podatku od najbogatszych może przynieść niemal 250 miliardów dolarów rocznie. Jednak, jak zauważają krytycy, miliarderzy często posługują się różnymi metodami, by unikać opodatkowania, w tym korzystają z rajów podatkowych i fundacji. W związku z tym można odnieść wrażenie, że powiększanie swojego majątku jest celem samym w sobie. Natomiast pomoc najuboższym przez samo odprowadzanie podatków już nie.

Ubóstwo na świecie naprawione przez podatki

Ostatni raport organizacji Oxfam rzuca światło na rosnące nierówności. Według niego, majątek 5 najbogatszych osób na świecie podwoił się w ciągu ostatnich 4 lat. „Pierwszy bilioner może pojawić się na świecie w ciągu dekady, podczas gdy ubóstwo nie zostanie wyeliminowane przez kolejne 230 lat” – informuje raport, choć jego metodologia pozostaje kwestią dyskusji.

Miliarderzy grają pod publikę?

List otwarty jest apelem o sprawiedliwość fiskalną, ale również sygnałem, że najbogatsi chcą wziąć na siebie większą odpowiedzialność społeczną. Pozostaje pytanie, czy ich głos zostanie wysłuchany przez światowych liderów i czy przyczyni się do realnych zmian w polityce podatkowej na świecie.

Przeczytaj również