Jak sprawić, by nadchodząca Wielkanoc była bezpieczna?

Pamiętajmy, że okres przedświąteczny to intensywny i absorbujący naszą uwagę czas. To większa liczba ludzi w sklepach, na rynkach i w centrach handlowych oraz kolejki do kas. To nie tylko drobna niedogodność – to także większa liczba zagrożeń dla naszego bezpieczeństwa. Oto kilka porad, które pomogą nam uniknąć nieprzyjemnych sytuacji podczas nadchodzących świąt.

Jak sprawić, by nadchodząca Wielkanoc była bezpieczna?
Podaj dalej

Bezpieczne zakupy:

– Zachowajmy szczególną ostrożność podczas zakupów w centrach handlowych, na bazarach i w środkach komunikacji publicznej, gdzie notuje się najwięcej kradzieży.
– Nie przechowujmy dokumentów i pieniędzy w łatwo dostępnych miejscach, takich jak tylna kieszeń spodni czy zewnętrzna kieszeń płaszcza.

Zabezpieczenie mieszkania:

– Przed wyjazdem na święta, odpowiednio zabezpieczmy nasze mieszkania. Zamknijmy drzwi i okna, włączmy system alarmowy i poprośmy sąsiadów o pilnowanie domu.
– Unikajmy pozostawiania widocznych śladów nieobecności domowników, takich jak korespondencja w skrzynce pocztowej czy zasłonięte okna.

Bezpieczna podróż:

– Podczas podróży środkami komunikacji publicznej, pilnujmy naszych bagaży i wartościowych przedmiotów, zwłaszcza na dworcach i przystankach.
– Jeśli podróżujemy samochodem, upewnijmy się, że auto jest sprawne, każdy pasażer ma zapięte pasy bezpieczeństwa, a dzieci są przewożone w fotelikach.
– Zdjęcie nogi z gazu i przestrzeganie zasad bezpiecznej jazdy to kluczowe elementy zapewnienia bezpieczeństwa na drodze.
– Dobra pogoda zachęca motocyklistów i rowerzystów do wyruszenia w trasy. Pamiętajmy, żeby zwracać na nich szczególną uwagę – ich nie chroni karoseria samochodu. Rowerzyści muszą pamiętać o oświetleniu, a piesi o odblaskach – dobra widoczność to podstawa naszego bezpieczeństwa na drodze.

Śmigus-dyngus i inne zwyczaje:

– Pamiętajmy o szacunku i unikajmy zachowań, które mogą zagrażać bezpieczeństwu innych podczas tradycyjnych zabaw, takich jak „Śmigus-dyngus”.
– W razie zagrożenia lub podejrzenia kradzieży, nie wahajmy się zwrócić o pomoc. Numer alarmowy 112 i 997 jest dostępny dla naszej bezpieczeństwa.

fot.: pixabay

Kieszonkowcy nie mają świąt i nie czują sentymentu!

W miejscach takich jak dworce, przystanki, sklepy, targi z uwagi na panujący tłok, jesteśmy narażeni na kradzież, dlatego trzymajmy swoją torebkę lub plecak z przodu, zamknięciem do siebie.

Jeśli mamy przy sobie większą kwotę pieniędzy, nie trzymajmy jej w jednym miejscu. Rozdzielając ją i umieszczając w różnych miejscach – zmniejszymy ryzyko ewentualnej utraty całej posiadanej gotówki. Płacąc za zakupy, nie pokazujmy całej zawartości portfela; najbezpieczniej jest mieć wcześniej odliczoną kwotę pieniędzy. Nie zapisujmy numeru PIN na karcie płatniczej, nie eksponujmy go również w widocznym miejscu.

Przeczytaj również