Inwestujesz? Daj sobie czas! Ruszyła ważna kampania UOKiK

UOKiK ostrzega przed fałszywymi inwestycjami. Warto pamiętać, że każdy z nas może paść ofiarą cyberoszustów lub być kuszony reklamami zyskownych inwestycji bez ryzyka w waluty, kryptoaktywa, weksle, akcje lub obligacje. Znane i lubiane twarze, bezprawnie wykorzystywane, uwiarygadniają fałszywy przekaz i działają jak magnes.

Inwestujesz? Daj sobie czas! Ruszyła ważna kampania UOKiK
Podaj dalej

Superokazja? Niekoniecznie…

Cyberoszuści nie ustępują – w zależności od trendów, tworzą nowe sposoby wyłudzania środków finansowych, doskonalą chwyty socjotechnicze i pułapki. Podszywają się pod znane osoby czy też duże i cenione firmy. I niezmiennie – obiecują szybki, łatwy i wysoki zysk. Uważajmy! Te oszustwa mogą prowadzić do utraty oszczędności życia – apeluje Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Pieniądze przed wyborami
fot. freepik.com – welcomia

Scenariusze oszustw zmieniają się, lecz ich niezmiennym celem jest wyłudzenie pieniędzy. Atak może dotyczyć pozyskania danych, np. loginów i haseł, lub działania wprost – nakłonienia do dokonania przelewów.

Wczoraj, 15 marca w Światowy Dzień Konsumenta, UOKiK wystartował z kampanią społeczną: Inwestujesz? Daj sobie czas. Sprawdzaj, czytaj, pytaj! Startująca kampania jest kolejnym działaniem edukacyjnym Prezesa UOKiK, które ma na celu zwiększanie świadomości i bezpieczeństwa konsumentów. Warto podkreślić, że do wspólnych działań włączyło się wiele instytucji.

Oszustwa inwestycyjne online, jak wynika z Raportu IOCTA Europolu, są jednym z najszybciej rozwijających się rodzajów cyberprzestępstw, generującym milionowe straty i dotyczącym tysięcy ofiar.

Przeczytaj również