Donald Tusk w Waszyngtonie: Ameryka nie zawaha się przyjść z pomocą Polsce

Premier Donald Tusk wraz z Prezydentem Andrzejem Dudą spotkali się z Prezydentem USA Joe Bidenem w Waszyngtonie. Była to okazja do upamiętnienia 25. rocznicy przystąpienia Polski do NATO, ale także rozmowy o przyszłości. Joe Biden ogłosił również, że planuje udzielić Polsce pożyczki w wysokości 2 mld dolarów na zakup 96 śmigłowców Apache.

Donald Tusk w Waszyngtonie: Ameryka nie zawaha się przyjść z pomocą Polsce
Podaj dalej

Silna Polska to bezpieczna Europa

Premier Donald Tusk podczas spotkania w Białym Domu podziękował Prezydentowi Joe Bidenowi za zaproszenie do USA z okazji 25. rocznicy Polski w NATO oraz za jego walkę i wiarę w zasady Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Chciałbym serdecznie podziękować, nie tylko za zaproszenie nas w rocznicę członkostwa Polski w NATO, ale przede wszystkim za to, że nigdy nie zapomniałeś, dlaczego ono powstało – powiedział podczas spotkania Prezes Rady Ministrów Donald Tusk.

Szef polskiego rządu podziękował również za osobiste zaangażowanie J. Bidena w rozszerzenie NATO o Polskę. Premier przekazał także ważne przesłanie w imieniu Polaków.

Nasz kraj jest teraz stabilną demokracją, przewidywalną dla naszych sojuszników, od której w ogromnym stopniu zależy bezpieczeństwo całego regionu. Kiedy my, Polacy, wyruszyliśmy w drogę na Zachód, papież Jan Paweł II powiedział światu: „Nie może być sprawiedliwej Europy bez niepodległej Polski”. A dzisiaj powiedziałbym: nie może być bezpiecznej Europy bez silnej Polski i nie może być sprawiedliwej Europy bez wolnej oraz niezależnej Ukrainy – mówił szef polskiego rządu.

Premier D. Tusk podkreślił rolę naszego kraju w NATO. Jesteśmy liderem wśród państw Sojuszu pod względem wydatków na obronność. W 2024 r. planujemy przeznaczyć na ten cel 4,2% PKB, czyli około 160 mld zł.

Polska jest i będzie solidnym i trwałym filarem społeczności transatlantyckiej. Nasze zobowiązania traktujemy poważnie, bardziej niż ktokolwiek inny w Europie – zaznaczył podczas spotkania z Prezydentem USA J. Bidenem.

NATO to podstawa naszego bezpieczeństwa

Główny cel mojej wizyty, to potwierdzenie jednoznaczne, że Ameryka nigdy nie zawaha się przyjść z pomocą Polsce, jeśli kiedykolwiek Polska będzie zaatakowana, że artykuł 5 Traktatu Waszyngtońskiego jest niepodważalny. Chciałem wiedzieć, że Amerykanie czują się zobowiązani, i zawsze będą zobowiązani do natychmiastowego działania, gdybyśmy takiej pomocy potrzebowali – powiedział podczas konferencji prasowej po spotkaniu z Prezydentem USA Premier Donald Tusk.

Art. 5 wskazuje, że atak na jedno państwo w NATO jest atakiem przeciwko wszystkim krajom Sojuszu. Szef polskiego rządu podkreślił, że jest to szczególnie istotne w kontekście wojny, która ma miejsce za naszą wschodnią granicą.

 

fot: Spotkanie Joe Bidena z Andrzejem Dudą i Donaldem Tuskiem / Fot. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów / gov.pl

Przeczytaj również