Dodatkowe 300 mln euro dla Polski potwierdzone. Środki zostaną przekazana na budowę żelaznej kopuły

Premier Donald Tusk spotkał się wczoraj w Warszawie z Prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego Nadią Calvino. Przez 20 lat naszego członkostwa w UE, bank zainwestował w naszym kraju 100 miliardów euro. Donald Tusk poinformował o kolejnych środkach dla Polski – to 300 milionów euro, które nasz kraj przeznaczy na budowę tzw. żelaznej kopuły.

Dodatkowe 300 mln euro dla Polski potwierdzone. Środki zostaną przekazana na budowę żelaznej kopuły
Podaj dalej

Europejskie pieniądze na poprawę naszego bezpieczeństwa

Prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego Nadia Calvino podczas wizyty w Warszawie poinformowała, że Bank stworzył “specjalny plan, aby wspierać europejski sektor bezpieczeństwa i obrony”.

– Chodzi o mobilność wojskową, drony, badania i rozwój, a także specjalne systemy przeciwdziałające zakłóceniom. Jest to bardzo ważna kwestia – polityka kosmiczna. Cały zakres inwestycji, który przyczyni się do pokoju i bezpieczeństwa w Europie – mówiła Nadia Calvino.

Polska podpisała dziś umowę, która dotyczy programu satelitarnego we współpracy z Francją. Szef rządu podkreślił, że w przypadku tej inwestycji obecność EBI jest nie do przecenienia.

– Mówimy tu o 300 milionach euro, a więc kwocie niebagatelnej, dzięki której nasz plan budowy “żelaznej kopuły” nad Polską i Europą znowu posunął się o krok do przodu – przekazał Donald Tusk.

Premier zapowiedział, że razem z innymi szefami europejskich rządów przedstawi tę inicjatywę w najbliższych dniach.

– Przedstawimy ją także tej i przyszłej Komisji Europejskiej, tej i przyszłej Radzie Europejskiej. Tak aby idea tej paneuropejskiej obrony powietrznej stawała się coraz mniej marzeniem, a coraz bardziej realnym, praktycznym planem – dodał Donald Tusk.

Systemy satelitarne i rozpoznawania będą stanowiły niezbędną część tego projektu.

Przeczytaj również