Nowy Jork wprowadza w metrze technologię wykrywającą broń
Burmistrz Nowego Jorku Eric Adams, podczas czwartkowej konferencji prasowej ogłosił, że miasto planuje przetestować technologię wykrywania broni w metrze. Na tak radykalny krok zdecydowano się w związku ze wzrostem liczby przestępstw związanych z tym środkiem transportu.
W ostatnich tygodniach miasto wysłało 1000 funkcjonariuszy, a stan rozmieścił Gwardię Narodową w systemie metra w ramach środków bezpieczeństwa po kilku przestępstwach, które odbiły się głośnym echem.
„Robimy kolejny krok naprzód w naszych nieustających wysiłkach, aby uczynić nasze metro jeszcze bezpieczniejszym i zapewnić nowojorczykom poczucie bezpieczeństwa w systemie transportu publicznego” – powiedział burmistrz Eric Adams na czwartkowej konferencji prasowej.
Nowa technologia nie pojawi się w metrze od razu. To dlatego, że zgodnie z ustawą o nadzorze publicznym, zanim taka technologia będzie mogła zostać wdrożona, musi upłynąć 90-dniowy okres karencji. W tym czasie nowojorska policja będzie pracować nad znalezieniem dostawców technologii wykrywania broni na potrzeby projektu pilotażowego.
Władze miasta zapowiedziały, że opinia publiczna może zgłaszać uwagi na temat programu pilotażowego w ciągu pierwszych 45 dni okresu karencji.
Nowojorska policja na niektórych stacjach wykorzysta skaner ciała Evolv
Program pilotażowy obejmuje wykorzystanie skanera ciała Evolv na niektórych stacjach metra. Jak podało biuro burmistrza w komunikacie prasowym trafi tam, gdzie „nowojorska policja będzie mogła dokładniej ocenić skuteczność sprzętu”.
Jak informuje ABC, według statystyk nowojorskiej policji przestępczość tranzytowa w tym roku wzrosła o 4,4% w porównaniu z 2023 rokiem .
„To powiedziawszy, chociaż ogólne statystyki dotyczące przestępczości wskazują, że przestępczość ma tendencję spadkową, doświadczyliśmy kilku niefortunnych głośnych incydentów, które mocno zaprzątają umysły naszych pasażerów” – powiedział szef transportu nowojorskiego Michael Temple cytowany przez ABC.
Zaprezentowany w czwartek skaner ciała Evolv, który jest już używany na stadionach, potrzebuje trzech sekund na zakończenie skanowania i powiadomienie o obszarach, w których może znajdować się broń. Burmistrz Eric Adams powiedział, że ta technologia nie powinna budzić obaw podróżnych, bo nie umożliwia rozpoznawania twarzy ani „biometrii”. Ponadto podróżujący metrem nie będą zmuszani do poddawania się skanerom i będą mogli zdecydować się na opuszczenie stacji. Dodatkowo, jeśli maszyna zaalarmuje obszar na danej osobie, to funkcjonariusz przeszuka jedynie ten obszar.
To, gdzie trafią skanery znajdzie odzwierciedlenie odpowiednio dla miejsc, w których najczęściej dochodzi do niebezpiecznych sytuacji z użyciem broni. Jednakże władze miasta wezmą pod uwagę wiele innych czynników. Decyzja o podjęciu takich kroków bez wątpienia pozwoli uniknąć wielu tragedii. W 2022 roku podczas masowej strzelaniny w nowojorskim metrze zginęło 10 osób.