Kto otrzyma bon senioralny? Minister ds. polityki senioralnej zabrała głos w tej sprawie
Bon senioralny ma pomóc rodzinom, które na co dzień są aktywne zawodowo. Świadczenie ma być wsparciem dla osób, które mają ukończone 45 lat i są członkiem rodziny seniora, który wymaga pomocy w podstawowych czynnościach życiowych. Senior, którym dane osoby się opiekują musi mieć ukończony jednak 75 rok życia.
„Widzę to tak, żeby przede wszystkim pomóc rodzinom, które są aktywne zawodowo, bo strasznie ważne jest, aby pracowały. Żeby szczególnie kobiety nie musiały podejmować decyzji, że muszą rezygnować z pracy, bo muszą zająć się mamą czy babcią. Najczęściej kobiety stają przed taką decyzją. Chodzi nam o rodzinę, która jest aktywna zawodowo i której bliscy potrzebują opieki, żeby tej grupie pomóc” – tłumaczy Marzena Okła-Drewnowicz.
Ile będzie wynosił nowy bon wprowadzony dla seniorów?
Bon senioralny ma wynosić połowę minimalnego wynagrodzenia, więc aktualnie mówilibyśmy o kwocie wynoszącej 2121 zł brutto. „Będzie to narzędzie finansowe na usługę w miejscu zamieszkania. To samorządom będzie bardziej się opłacało organizować opiekę w miejscu zamieszkania, zatrudniać opiekunów niż kierować ludzi do DPS-ów” – tłumaczy minister ds. polityki senioralnej.
Uważacie, że wprowadzenie bonu senioralnego to dobry pomysł, który faktycznie odciąży nieco osoby, które na co dzień muszą wspierać seniorów należących do rodziny? Dajcie nam znać w komentarzach, wasza opinia jest dla nas istotna!