VAT-u za puszki i butelki nie będzie rząd stawia na inne rozwiązania
Ministerstwo Klimatu przedstawiło swoje plany względem systemu kaucyjnego. Zaszły w nim spore zmiany, które są m.in. efektem postulatów branży recyklingowej, producentów napojów oraz recyklomatów, czyli urządzeń służących do przyjmowania opakowań.
Na konferencji prasowej w czwartek wiceminister klimatu Anita Sowińska poinformowała, które z postulatów resort zamierza uwzględnić w systemie kaucyjnym. Wiemy, że nie będzie VAT od kaucji za puszki i butelki.
„Chcemy, aby kaucja była bez VAT. Opakowania jednokrotnego użytku i wielokrotnego użytku mają zostać zwolnione z VAT. Takie rozwiązania funkcjonują w innych krajach UE „— zadeklarowała podczas konferencji wiceminister Anita Sowińska.
Resort planuje także wprowadzić jeden system oznakowania opakowań. Ma być prosty i zrozumiały dla klienta. Dlatego ma się składać się z symbolu i kodu kreskowego.
Kaucja wyższa dla opakowań szklanych
W znowelizowanym systemie kaucyjnym przewiduje się, że kaucja będzie pobierana na kilku etapach. Za szkło wielokrotnego użytku wyniesie ona 1 zł, a w przypadku puszek i plastików będzie o połowę niższa (50 gr).
Poprzednie przepisy, które przewidywały podatek VAT od kaucji za opakowania szklane, spotkały się z krytyką ekspertów. W takim kształcie pozostawały bowiem w sprzeczności z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady Europy z dnia 30 maja 2018 r. w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych. Ministerstwo Klimatu po konsultacjach z Ministerstwem Finansów przystało na ten postulat.
” Kaucja musi iść za opakowaniem. Przykładowo, jeśli producent sprzedaje napój w butelce, to będzie pobierał kaucję. Następnie hurtownik, który sprzedaje ten napój do sklepu, również będzie pobierał kaucję. Na końcu sklep sprzeda napój konsumentowi i również pobierze kaucję. Konsument, który zwróci butelkę, dostanie zwrot kaucji. To musi być wdrożone w polskim prawie” — tłumaczyła Anita Sowińska cytowana przez Business Insider.
Resort chce, aby obowiązkiem przyjmowania opakowań szklanych wielokrotnego użytku objąć także małe sklepy.
Chodzi tylko o te sklepy, które sprzedają napoje w takich opakowaniach. Małe sklepy deklarowały, że chcą przyjmować takie butelki — informowała wiceminister Anita Sowińska.
Termin wprowadzenia systemu kaucyjnego pozostaje bez zmian. Ministerstwo Klimatu podtrzymuje datę 1 stycznia 2025 r., ale zastrzega jeden wyjątek. System kaucyjny dla mleka i jego produktów przesunięto o rok. Pierwszy rok obowiązywania systemu kaucyjnego ma być „pilotażowy”.