Przypadków oszustw jest coraz więcej
Władze Niemiec z zaskoczeniem odkrywają, że nieuprawnionych chętnych na świadczenia pieniężne w Niemczech przeznaczone dla Ukraińców jest coraz więcej. Skala tego problemu po zbadaniu zaskakuje nie tylko rządzących, co odbija się echem w niemieckich mediach.
Padają pytania, czy zasadnym było nadanie uchodźcom z Ukrainy innego statusu niż wszystkim pozostałym przebywającym w Niemczech. Debata na ten temat nabiera kolorów wobec zwiększania się liczby doniesień o oszustwach związanych z zasiłkami socjalnymi pobieranymi przez osoby niebędące Ukraińcami.
Pierwsze informacje o oszustwach podał kilka tygodni temu „Schäbische Zeitung”. W publikacji była mowa o łącznie ponad 1300 podejrzanych przypadkach osób, które fałszywie podały się za Ukraińców, aby otrzymać świadczenie obywatelskie. Teraz z kolei „Berliner Zeitung” donosi, że do Federalnego Urzędu ds. Migracji i Uchodźców (BAMF) w całych Niemczech zgłoszono już co najmniej 5609 podejrzanych przypadków oszustw socjalnych.
Lider CDU Friedrich Merz pokusił się niedawno o komentarz w tej sprawie i stwierdził:
„Prawdopodobnie błędem było to, że dwa lata temu zdecydowaliśmy […], że ukraińscy uchodźcy niemal natychmiast trafią na zasiłek dla bezrobotnych (przyp.red. Bürgergeld), zamiast początkowo otrzymywać świadczenia dla osób ubiegających się o azyl przez pewien okres czasu”
Dane z rynku pracy nie są optymistyczne. Wynika z nich, że ukraińscy uchodźcy mają mniejsze szanse na znalezienie pracy w Niemczech niż gdzie indziej.
Wśród podejrzanych o nielegalne pobieranie świadczenia są głównie Węgrzy i Rumuni
W sumie przez klika tygodni władze w Niemczech zyskały wiedze o tysiącach przypadków nielegalnego pobierania świadczenia socjalnego. Za Ukraińców najczęściej podają się Węgrzy i Rumuni korzystając ze sfałszowanych paszportów lub innego typu oszustw. Niektórzy podejrzani ukraińscy uchodźcy wojenni posiadali drugie obywatelstwo, ale ukrywali to, kiedy wjechali do Niemiec.
Jak podają media, skala problemu jest coraz większa. W całych Niemczech zgłoszono już co najmniej 5609 podejrzanych przypadków wypłaty świadczenia. W Bawarii jest ich w sumie 2846, w Badenii-Wirtembergii 1980, w Turyngii 697 przypadków. Nieco mniej wykryto w Dolnej Saksonii ( 81) Hesji (4) i Saksonii-Anhalt (1).
Według Szwabii przypadki na południowym zachodzie dotyczą podszywania się pod Ukraińców głównie Węgrów i Rumunów z przygranicznego regionu Zakarpacia. Ci, choć mają obywatelstwo ukraińskie to nie mówią po ukraińsku i nie przysługuje im przywilej otrzymywania zasiłku obywatelskiego (Bürgergeld) dla Ukraińców .
Wyłudzone świadczenia mogą sięgać 33 milionów euro
Wszystkie wymienione przypadki wymagają jeszcze potwierdzenia. Czas pokaże, czy każdy z nich doczeka się ostatecznego potwierdzenia wyłudzenia świadczenia.
Co, gdyby przyjąć, że tak się stanie i wszystkie te osoby otrzymywały w 2023 r. co najmniej standardowe świadczenie w wysokości 506 euro miesięcznie? Wtedy, jak szacują niemieckie media, do nieuprawnionych osób trafiłyby pieniądze o równowartości co najmniej 33 milionów euro.
Od 1 czerwca 2022 r. uchodźcy z Ukrainy mogą korzystać ze świadczeń podstawowego zabezpieczenia dla osób poszukujących pracy, pomocy w pokryciu kosztów utrzymania (pomoc społeczna) lub podstawowego zabezpieczenia na starość i niezdolność do pracy. Stawki świadczeń na rok 2024 przedstawiamy w tabeli poniżej.